fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
zadanie z matury probnej 2007 Ania: Dzien dobry. Zadanie z matury z operonem z 2007. Bardzo zalezy mi na podstawieniu danych liczbowych. Planeta ma promień 1,5•104 km. Na orbicie kołowej o promieniu trzykrotnie większym od promienia planety umieszczono satelitę, który okrąża ją z prędkością 8km/s. Wyznacz natężenie pola grawitacyjnego przy powierzchni tej planety.
23 paź 14:07
daras: podstawieniu danych do jakiego wzoru
23 paź 14:12
23 paź 14:26
Ania: Prosiłabym o rozwiązanie zadania, łącznie z podstawieniem danych liczbowych zawartych w treści (w sensie nie na samych literkach)
23 paź 14:33
phyzik: nie prosiłaś o rozwiązanie tylko o podstawienie danych Ty nawet nie wiesz co tu wypisujesz
23 paź 14:44
Ania: Ojej, czemu zaraz tak ostro? To teraz bardzo proszę.
23 paź 15:26
Ania: Bo wiem jak zrobić zadanie, tylko w żaden sposób nie zgadza mi się wynik z odpowiedzią
23 paź 15:49
MQ: Na tym forum istnieje taki zwyczaj, że jak komuś coś nie wychodzi, to przedstawia swoje obliczenia (ew. tok rozumowania), a my mu pomagamy w ten sposób, że pokazujemy, gdzie się rąbnął, lub gdzie ma błąd w rozumowaniu. Im więcej pokażesz pracy własnej, tym życzliwsza pomoc.
23 paź 15:56
o nie: a jak robisz ? bo ja się średnio na grawitacji znam, ale może coś wyłapie mądrego.
23 paź 15:59
Ania: Ok R−promień planety. 3R− promień orbity, po ktorym krąży satelita Natężenie pola przy powierzchni planety γ=GMR2. Potrzebuję obliczyć masę planety. Dla danego satelity, który porusza się ruchem po okręgu Fd=Fg, czyli mv23R=GM9R2 GM=3Rv2 M=3Rv2G Wracam do natężenia przy pow. planety γ=G•3Rv2GR2 =3v2R Podstawiam liczby γ=3•641,5•104 kms2 = 128•0,1 ms2=12,8 Nkg
23 paź 16:42
o nie: Ja bym poszedł na skróty kompletnie. Daras podrzucił linka z pierwszą prędkością kosmiczną, zauważając że satelita się musi nią poruszać, bo inaczej by spadł na ziemię, albo przestał być satelitą. Wzorek na p.prędkość:
 GM 
v2=

 R 
wygląda znajomo. gdyby zrobić taki manewr:
v2 GM 

=

R R2 
i masz natężenie.
23 paź 16:50
o nie: czyli wychodziłoby :
64 

= 4,26 * 10−3.
1,5*104 
(zamieniając kilometry na metry) 4,26 co do twojego toku myślenia, to jak nikt inny nic nie napisze, to chętnie się pogłówkuje jak wróce z pracy
23 paź 16:55
Ania: Niestety, odpowiedz jest nieublagana...emotka http://www.google.pl/url?q=http://bi.gazeta.pl/im/9/4741/m4741829.pdf&sa=U&ei=8hhJVNzmFOX-ygPyn4KgDg&ved=0CBEQFjAD&sig2=MmVpkEG8UCiJfXHVASekYA&usg=AFQjCNFSTr-eZhTLsUd7jmkMn9WysIaf7g zadanie 1.1 zgadza mi sie do 3pnkt. Później jakby oni mieli trójkę w mianowniku zamiast w liczniku A I prędkość kosmiczna nie będzie się odnosić tylko do satelity poruszającego sie przy powierzchni planety?
23 paź 17:08
MQ: Po prostu Operon się walnął.
23 paź 17:52
o nie: mam źle, bo nie zamieniłem R − promienia planety na 3R − odległość satelity od planety
23 paź 17:55
o nie: Operon robi tak jak napisałem.
 GM 
c =

 R2 
gdzie M − masa planety R − odległość SATELITY OD ŚRODKA PLANETY
 GM 
v2 =

 R 
analogicznie. tak jak napisałem, masz układ równań niemal identycznych, jak zamienisz Rplanety na Rsatelity od planety, to wychodzi dobrze. oczywiście jak zamienisz wszystko na SI na koniec.
23 paź 17:59
o nie: a liczbowo: http://www.wolframalpha.com/input/?i=64%2F%284.5*10%5E4%29 kilometry na metry i wychodzi odpowiedź z opełonu
23 paź 18:15
Ania: Ok, postaram sie ogarnac. Wielkie dzieki
23 paź 18:47
o nie: wydaje mi się że wszystko już ok, jak wyszło tak jak w odpowiedziach, ale jakbyś miała wątpliwości to daj znać
23 paź 19:14
daras: sry, podałem link do potencjału ale trzeba zastoswać na koniec związek natężenia pola z potencjałem ΔV = −γ◯Δr przy założeniu, że potencjał w nieskończoności V = 0 ==> ΔV = VR
 VR 3v2 m 
oraz Δr = R mamy γ = −

=

= 12,8

.
 R R s2 
23 paź 19:51
o nie:
 m 
ale jadąc pierwszą prędkością kosmiczną wychodzi 1,42

tak jak w odpowiedziach ?
 s2 
a tobie wychodzi tak jak Ani, na początku wtf
23 paź 20:01
MQ: Jeszcze raz powtarzam: Operon się walnął. Ania i daras robią dobrze.
23 paź 23:59