fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
grzałka elektryczna, natężenie pola, równia pochyła, prędkość satelity. pocokomumatura: Cześć wszystkim kolejny raz. Tym razem mam 4 różnego typu zadania, ot tak, żeby się nie nudzić. Oczywiście, z góry dzięki za pomoc emotka 1. Aluminiowa kulka o promieniu 1 cm została naładowana ładunkiem elektrycznym ujemnym o wartości −10nC. Jaka jest wartość potencjału elektrycznego w środku kulki? >>>Rozumiem, że ładunki w kulce która przewodzi rozkładają się na jej powierzchni, więc odległość będzie równa promieniowi kulki. Czyli na powierzchni kulki potencjał wynosi 0? Jak by było w przypadku kulek izolatorów? 2.Ze szczytu równi pochyłej o nachyleniu 15 stopni i długości 1m zsuwa się ciało o masie 1kg. Współczynnik tarcia ma wartość 0,2. Jaka jest wartość siły nacisku na równię? Jak długo trwa ruch ciała na równi? Jaką prędkość uzyska ciało na końcu równi? sin15st=0,259 cos15st=0,996. >>>Nacisk na równie wychodzi mi zgodnie z odpowiedzią czyli 9,66N, natomiast mam problem z czasem i prędkością. Odpowiedzi to 3,04s a prędkość to 2 m/s. Mi wychodzi czas równy pierwiastkowi 3,04s a prędkość 1,14 m/s. Czy odpowiedzi są dobre? Czy po prostu omyłka, zapomniano spierwiastkować czasu? Czy jeśli w zadaniu napisane byłoby, że ciało zaczyna się zsuwać, to współczynnik tarcia podany w zadaniu mógłby oznaczać współczynnik tarcia statycznego a nie kinetycznego? 3.Policz prędkość satelity stacjonarnego Ziemi przyjmując wartość orbity równej 5,6 promienia Ziemii. >>>Robię to w ten sposób, że pierwszą prędkość kosmiczną dziele przez pierwiastek z 5,6. Wychodzi mi około 3,33 km/s. W odpowiedzi jest podane 3,08 km/s. Coś źle, czy nie przejmować się taką różnicą? (aczkolwiek różnica 250 metrów na sekundę to chyba dość dużo). 4.Grzałka elektryczna ma opór 23Ω i jest podłączona do napięcia 230V. W czasie 6min grzałka doprowadza do wrzenia 2 litry wody o temperaturze 15st C. Jaka jest sprawność procesu ogrzewania wody? >>>Jakie wzory mam zastosować? Jeszcze nie miałem tego tematu, ale chciałbym rozwiązać to zadanie i coś poczytać na ten temat. Dzięki za pomoc!
5 paź 21:16
daras: GG:40557201 to za dużo dla mnie jak na niedzielny wieczór
6 paź 09:38
daras: GG:40557201 za to już od poniedziałku polecam swój kurs przygotowawczy do matury z fizyki emotka
6 paź 09:39
pocokomumatura: Ależ ja nie potrzebowałem tego na dziś. Można po kawałeczku
6 paź 14:18
daras: to następny kawałeczek jutro a następny pojuterku
6 paź 15:00
MQ: Ad 1. aA dlaczego niby potencjał na powierzchni kuli miałby być równy 0? Równy 0 jest w . Ad 2. Jak czas zsuwania może mieć wymiar s? Ad 3. Orbita geostacjonarna ma promień 6,6RZ, czyli 5,6RZ to wysokość nad powierzchnią. Ad 4. Kalorymetria była w gimnazjum −− spytaj o wzory młodszego brata.
6 paź 15:57
pocokomumatura: MQ: 1.Bo skoro ładunki rozkładają sie na powierzchni to odległość od nich będzie równa 0, w takim wypadku nie mogę liczyć potencjału? Bo nie ma dzielenia przez zero...
 a*t2 
2.Nie może, źle to ująłem, ze wzoru na s =

wyciągam t i po obliczeniach wychodzi mi
 2 
pierwiastek z 3,04. Pierwiastek z 2sa 3.Aha, czyli dziele przez pierwiastek z 6,6 nie z 5,6. 4.Gdybym mógł to bym nie wstawiał tu zadań tylko poprosił młodszego brata o pomoc. W każdym razie dzięki.
6 paź 19:01
MQ: Ad 1. Nie rozumiem, o co ci chodzi z tą odległością. Tu masz definicję potencjału: http://fizyka.pisz.pl/strona/197.html i tego się trzymaj. Ad 4. Nie masz brata, to znajdź sobie wzory na sieci, bo tu akurat ten dział jeszcze nie jest opracowany. http://sciaga.pl/tekst/40983-41-bilans_cieplny Po prostu musisz obliczyć energię, jaką trzeba dostarczyć wodzie na ogrzanie od 15oC do 100oC. Wiesz, że trwało to w czasie 6s, więc liczysz moc, jaka poszła na ogrzanie. Z parametrów grzałki liczysz jej moc http://fizyka.pisz.pl/strona/219.html i z porównania tych wielkości liczysz sprawność. Tak trudno coś znaleźć?
7 paź 09:02
pocokomumatura: Znacznie trudniej niż podać link. Dzięki. Co do zadania z równi, rozwiązałem je dobrze.
7 paź 18:15
daras: gratuluję
7 paź 21:52