fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
elektrostatyka pocokomumatura: Witam, mam do rozwiązania dość dużo zadań z elektrostatyki na poziomie licealnym, także wraz ze zwiększającą się ilością niejasności będę zamieszczał tutaj pyt. dotyczące właśnie elektrostatyki. DZIĘKI ZA POMOC! emotka na początku mam pytanie dot. tego typu zadań: Dwie jednakowe kulki metalowe naładowałne ładunkami 240nC i 60NC połączono przewodnikiem. Jaki ładnuek elektryczny przepłynął przez przewodnik. Wiem, że w takim przypadku suma ładunków przed i po jest sobie równa, a w kulkach wyrównuje się potencjał. Ładunki nie koniecznie się wyrównują, ale w przypadku jednakowych kulek (gdzie mają taki sam promień), tak się dzieje, tzn. w przypadku jak wyżej każda kulka dostanie po 150nC, czy dobrze myślę? Jeśli tak nie jest, to w jaki sposób rozwiązać to zadanie?
20 wrz 18:26
MQ: Po co ci to, skoro pocokomumatura?
20 wrz 19:00
pocokomumatura: bo jak już muszę, to chce jakoś zdać zresztą, to taki żarcik emotka
20 wrz 21:55
MQ: To zdawaj WOS, a nie fizykę.
20 wrz 22:13
daras: Na początku potencjały kulek są różne. Po połączeniu ładunki będą przepływac z jednej kulki na drugą aż do wyrównania się potencjałów kulek.
 kq1 kq2 
V =

=

a skoro kulki są jednakowe, to q1 = q2 czyli tak jak napisałeś
 r r 
wyżej, bo w sumie q1 + q2 = 300 nC = constatns.
20 wrz 22:20
pocokomumatura: dzięki daras! MQ − zarówno w wos i w fizyke trzeba włożyć dużo pracy, żeby dobrze zdać mature, wiec nie wiem skad Twój pomysl, ale dzieki, raczej zostanie przy fizie
21 wrz 19:32
daras: WoS o ile pamiętam to tylko ok. 10 tematów a fizyka ok. 10 działów, wybór należy do Ciebie emotka
21 wrz 21:15
pocokomumatura: wybrałem politechnike, także, niech inni idą na łatwiznę, akurat dla mnie to nawet lepiej ^^
21 wrz 22:13
pocokomumatura: zadanie 2 − cztery metalowe, jednakowe kulki naładowane ładunkami o tej samej wartosci i znaku umieszczono w wierzchołkach kwadratu. Ile razy siła oddziaływania między kulkami umieszczonymi na końcach boku kwadratu jest większa od siły oddziaływania między kulkami umieszczonymi na końcach jego przekątnej? Nie rozumiem... czy końce boków kwadratu to nie sa wierzchołki a zarazem końce jego przekątnych?...
22 wrz 21:06
pocokomumatura: zadanie 3 −Okładki kondensatora o pojemnosci 24mF znajduja sie w odleglosci 1 cm. Kondensator naładowano ładunkiem 240mC. Jaką pracę wykona pole elektryczne podczas przemieszczania ładunku elektrycznego o wartości 2uC z jednej płytki kondensatora na drugą? którego wzoru na pracę mam użyć?
22 wrz 21:21
MQ: @ 21:21: Wychodząc z tego: http://fizyka.pisz.pl/strona/197.html ΔW=qVB−qVA=q(VB−VA)=qΔV=qU, gdzie U to napięcie na kondensatorze Wzór na zależność między napięciem, pojemnością i ładunkiem kondensatora masz tu: http://fizyka.pisz.pl/strona/206.html
22 wrz 21:40
MQ: rysunek@ 21:06 Zapewne chodzi o to, żebyś porównał oddziaływanie ładunków na końcach jednego boku (np. szara linia) z oddziaływaniem ładunków na końcach przekątnej (np. fioletowa linia).
22 wrz 21:44
pocokomumatura: Dzięki MQ, powiedz mi, czy da sie obliczyć @21:21 innymi wzorami na pracę? tak z ciekawości? np. licząc przyśpieszenie elektronu i mając odległość między okładkami kondensatora ze wzrou W = F*s*cosα? Co do zadania @21:06, w takim wypadku porównuje oddziaływanie tylko między dwoma ładunkami, nie uwzględniam innych ładunków z wierzchołków prawda?
22 wrz 23:10
MQ: Ad 1. Da się, tylko po co przyspieszenie. Od razu z siły: W=F*s W tym wypadku cos α=1, bo siła działa wzdłuż drogi. Siłę bierzesz jako E*q, droga to oczywiście odległość między okładkami kondensatora. Ad 2. Tak rozumiem to zadanie.
23 wrz 13:53