fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Rozwiąż emmm: podczas swobodnego spadku cienkiej metalowej płytki działa na nią siła oporu powietrza równa 0,4 ciężaru płytki. Znaleźć wartość natężenia powstającego w płytce pola elektrycznego i wyjaśnić jego powstawanie.
1 lis 19:26
daras: W poruszającym się w polu magnetycznym przewodniku na elektrony działa siła Lorentza, powstają prądy wirowe, jest to zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Znajdź prędkość z jaką spada płytka oraz wartość składowej prostopadłej ziemskiego pola magnetycznego (z tablic) i podstaw do wzoru na SEM:http://fizyka.pisz.pl/strona/234.html
2 lis 11:09
emmm: dziękuję powiesz mi jeszcze, czy znalazłam dobry wzór na prędkość? Vt={2mg/ρACd} Vt – prędkość graniczna, m – masa spadającego obiektu, g – przyspieszenie ziemskie, Cd – współczynnik oporu, ρ – gęstość płynu, w którym spada obiekt, A – powierzchnia przekroju obiektu prostopadła do kierunku ruchu. jeżeli tak, to jak się do niego zabrać?
3 lis 15:33
daras: nie wiem wg mnie należałoby rozwiązać r−nie różniczkowe
3 lis 16:13
MQ: Zadanie znowu z d*** wzięte, bo zakłada stały opór powietrza, a nijak się to ma do rzeczywistości, bo opór rośnie z kwadratem prędkości. Nie można brać wzoru na prędkość graniczną, bo siła ciężkości nie jest tu zrównoważona oporem.
4 lis 09:38
emmm: w takim razie z jakiego wzoru powinnam skorzystać?
4 lis 16:04