fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
elektrostatyka luckapucka: Przewodnik kulisty o promieniu 20cm naładowano do potencjału 1000V. Oblicz gęstość powierzchniową ładunku zgromadzonego na tym przewodniku. ε0 = 8,85*1012 (C2 / Nm2)
23 paź 14:06
daras: tylko podstawić do wzoru i podzielić pomnożyć wiec w czym problem
23 paź 14:11
luckapucka: jak? mam tylko promień (nie wiem do czego podtswić) i ε. pomożesz?
23 paź 14:16
phyzik: do wzoru na gęstość powierzchniową nieuku
23 paź 14:58
o nie: ja bym zrobił tak: powierzchnia przewodnika to powierzchnia kuli o promieniu r = 0.2 m natomiast z ładunkami jest troche zabawy. nie wiem czy nie potraktować twojej kuli jako ładunku punktowego i skorzystać ze wzoru na potencjał ładunku punktowego: http://fizyka.pisz.pl/strona/197.html przekształć tak aby wyznaczyć q podstaw ładunek i powierzchnię do wzoru na gęstość powierzchniową, czyli ładunek zgromadzony
 q 
na powierzchni:

 S 
23 paź 15:09
Ania: I znowu: Czemu tak ostro? Dla jednych pewne rzeczy mogą byc oczywiste, dla innych nie do przejścia. Chyba po to istnieje ta stronka. Troche wyrozumiałości emotka
23 paź 15:42
daras: wybacz ale masz napisane; "powierzchnia kuli" wiec zanim wklepeisz bezmyślni etreść swoje pracy domowej to może byś chwilę nad nim pomyślała i być może wtedy wszelkie pytania byłyby już zbędne liczę na to emotka
23 paź 19:26