fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
zadania z dzialu grawitacja Asia: masa Plutona wynosi ok. 1,3x 1022 kg. a jego promien to ok. 1190 km. Oblicz; a) jaka siłą Pluton dziala na ciałoo masie 1 kg połozone na jego powierzchni b) Czy siła grawitacji działająca na dane cialo jest wieksza na Plutonie czy na Ziemi? dlaczego iilerazy c) dlaczego w samolocie wysoko nad ziemią, nie odczuwamy zmniejszania sie ciężaru ciał, chociaz siła grawitacji maleje ,gdy ciała sie od siebie oddalaja d) czy to Merkury jest przyciagany przez Słońce z większa siłą niż Wenus bo jest blizej Słonca? Czy tez Ziemia jest przyciagana przez Słońce mniejsza siła niz Wenus? E) czy Mars jest przyciagany przez SŁOŃCE wieksza silą niż Merkury, poniewaz ma 2 x wieksza mase f? czy tezMars jest przyciaganyprzez Słońce mniejsza siłą niz ZIEMIA/ ktore zdania sa prawdziwe i dlaczego/ Jezeli 2 ciala przyciagaja sie siłą 36 mN.TO JAKASIŁĄ BEDA SIĘ PRZYCIAGAC JEŻELI A) Odleglosć miedzy nimi wzrosnie trzykrotnie B)Zmaleje dwukrotnie C) JEDNO Z CIAŁ ZAMIENIMY NA CIAŁO Z10 XWIEKSZĄ MASĄ D) KAŻDE Z CIAŁ ZAMIENIMY NA CIAŁO O MASIE 2 RAZY MNIEJSZEJ? czy większa jest siła, którą Ziemia przyciaga Słonce? czy teżtez większa ta siła, którą Słońce przyciąga Zi Ziemie. /ktore jest prawdziwe i od czego to zalezy a mozete siły są równe? Przepraszam, duzo tego, ale czy jesli ktos jest dobry z fizyki i chciałby to móglby mi pomóc. i rozwiazac bardzo,bardzo dziekuje. D)
26 sty 12:23
26 sty 15:35
Asia: niestety nie da sie przejsć do tej strony 57, cały czas pojawia się komunikat, ale dziekuję za dobre checi.Trudno
26 sty 16:56
Asia: już się udało,ale nie wiem jak zacząć
26 sty 16:59
: najlepiej od poczatku
26 sty 22:28
Asia: głupie pytanie ,głupia dopowiedż...Gratuluję zdolności. Nie kazdy ją ma.., dlatego piszemy na forum z prośba o pomoc Dziękuje za odpowiedż,ale mi nie pomogła , myślałam,że na Ciebie mozna liczyc.Dziekuje
27 sty 09:14