fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Prawo powszechnego ciążenia NIKC: Jaką najmniejszą poziomą szybkość trzeba nadać pociskowki na powierzchni Ziemi, aby oddalił się on w przestrzeń kosmiczną i nigdy nie powrócił na Ziemię? Zakładamy, że poza ciałem i Ziemią nie ma w kosmosie innych obiektów. Pomijamy opór atmosfery i inne opory ruchu.
 km 
Czysto intuicyjnie wydaje mi się, że to szukane v musi spełniać warunek: v>vI=7,9

, bo
 s 
z pierwsza prędkością ciało wejdzie w ruch po orbicie kołowej o promieniu równym promieniowi Ziemi, a jesli zwiększymy te szybkość, to wtedy ciało opuści Ziemię. Tylko czy wtedy nie wejdzie na orbitę eliptyczną? Nie wiem. Bardzo proszę o rozwiązanie z obliczeniami.
14 paź 15:40
: jesli V> VI to już wejdzie na orbitę eliptyczną a żeby się oddaliło od Ziemi na dowolną odległość (w domyśle → ) v > vII
14 paź 17:31
NIKC: Czy dałoby się to obronić obliczeniami?
19 paź 13:11
fizyk doświadczalny: dla zdolnego nic trudnego http://fizyka.pisz.pl/strona/75.html a leniwy będzie do końca świata skamlał albo i jeden dzień dłużej
19 paź 13:21
NIKC: Dzięki ☺
19 paź 23:07