fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
relatywistyka oh no: jak lece z prędkością światła, to światło z naprzeciwka leci do mnie z prędkością światła ( bo teoretycznie stoje w miejscu ) jak ktos mnie widzi jak lece z prędkością światła i leci prosto na mnie ufo z prędkością
 v1+v2 
światła, to trzeba skorzystać ze wzorku vw=

i wychodzi trochę
 
 v1*v2 
1+

 c2 
 
poniżej 0,5c pytanie moje dotyczy wyobrażenia tego fenomenu, czy jedynym sposobem na zrozumienie tego, jest wyprowadzenie transformacji lorentza −> wprowadzenie liczb zespolonych i czwartego wymiaru do transf. galileusza, czy jest jakieś fajne wyobrażenie, wizualizacja tych fenomenów tak aby wydawały się zdrowo rozsądkowe ?
30 cze 03:20
MQ: Ad 1. Nie stoisz − lecisz z prędkością światła. Ad 2. Nie 0,5c, tylko c −− policz sobie dobrze. Ad 3. Transformacja Lorenza jest zdroworozsądkowa. Po prostu rezygnujemy z jednego tylko założenia transformacji Galileusza, że czas jest absolutny, i zakładamy, że prędkość światła w każdym układzie jest równa c.
1 lip 10:07
oh no: Ad 2. masz rację bardzo źle podstawiłem . Ad 1. nie mogę siebie unieruchomić, tak jak w przypadku samochodów jadących na siebie. mogę tam przyjąć że jeden stoi, a drugi jedzie szybciej o prędkość stojącego ? Ad 3. muszę się przyjrzeć skąd się bierze czynnik lorentza i rysunkom, bo z tych założeń jeszcze nie widze tego... btw co to znaczy że czas jest absolutny, jak niby różne układy mają różne "czasy" − dylatacja czasu, chodzi o to że w każdym układzie inercjalnym czas jest absolutny ?
20 lip 18:57
Iv: W każdym układzie inercjalnym obserwator poruszający się z tym układem mierzy czas na własnym zegarku. Jeśli dwa układy inercjalne poruszają się względem siebie, to nawet początkowo zsynchronizowane zegarki obu obserwatorów (jednego w jednym układzie i drugiego w drugim) będą pokazywały inny czas. Jeżeli więc chcemy opisać zdarzenie, które zaszło w jednym z układów w drugim, to musimy również dokonać (oprócz transformacji współrzędnych przestrzennych) transformacji czasu.
30 lip 19:47
30 lip 21:16