fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
pętla, indukcja elektromagnetyczna Ignite226: rysunekWitam, mam pytanie jaki prąd się wyindukuje, jeżeli będę rozciągał ramkę w polu magnetycznym, tak jak tutaj? Szczerze nie pamiętam czy to dkoładnie takie zadanie po prostu teraz mnie olśniło przed maturą, że tego nie pamiętam, ale myślę że nawet jeżeli coś pomyliłem ot łatwo rozpoznacie typ zadania. Czy tutaj wyindukuje sie po prostu taki prad by jego kierunek byl przed kartke w srodku pętli?
17 maj 19:36
Ignite226: czyli w tym przypadku prąd wyindukowany by płnął przeciwnie do wskazówek zegara, dobrze mi się wydaje?
17 maj 19:50
'Leszek: Tak , zgodnie z regula Lenza dla pradu indukcyjnego bedzie on plynal przeciwnie do kirunku ruchu wskazowewk zegara . Prad indukcyjny ma taki kierunek , ze wytwarza przeciwdzialanie na przyczyne ktora wywolala przeplyw pradu .Sily elektrodynamiczne dzialajace na przewodnik beda przeciwdzialac jego rozciaganiu .
17 maj 20:50
Ignite226: Dziękuję Leszek po raz trzeci
17 maj 22:27
19 maj 15:38