fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
blabla Izydor: Linie jednorodnego pola elektrycznego mają kierunek i zwrot zgodny z liniami ziemskiego pola
 kV 
grawitacyjnego, a natężenie pola 20

. Kulkę o masie 1g i ładunku 100nC wystrzelono
 m 
wzdłuż linii pola przeciwnie do ich zwrotu. Ile wynosiła prędkość początkowa kulki, jeśli zatrzymała się ona po przebyciu 2m? Rozwiąż zadanie dwoma sposobami, kozystając: a) z zasad dynamiki, z zasady zachowania energii. Absolutnie nie rozumiem jak się do tego zadania zabrać z zasad dynamiki. Jeśli chodzi o podpunkt b to ułożyłem takie równanie
mkvp 

=qEx
2 
mkVp2=2qEx
 2(qEx) 
Vp2=

 mk 
 2(qEx) 
Vp=

 mk 
Po podstawieniu wartości: mk = 1 * 103kg
 V 
E = 2*104

 m 
q = 1*107 C x = 2m
 8CV m 
Wychodzi mi wynik

który nijak nie zgadza się z odpowiedziami 6,93

 kg s 
Będę bardzo wdzięczny za każdego typu chęć pomocy emotka.
24 kwi 22:44
korki_fizyka@o2.pl: a) na kulkę działają dwie siły skierowane przeciwnie do kierunku ruchu czyli powodują jego opóźnienie Fw = mg + qE korzystamy z II zasady dynamiki Fw = ma wyznaczając opóźnienie a dalej juz blablabla http://fizyka.pisz.pl/strona/7.html
 J 
b) spr jednostki V =

 C 
25 kwi 10:46
Izydor: b) tak, wiem, że jednostkę trzeba tutaj wyprowadzić ale co z samą wartością? Gdzieś popełniam jakiś błąd obliczeniowy? Sama jednostka na to chyba w tym przypadku nie wpływa.
25 kwi 11:00
Izydor: W jaki najprostszy sposób mogę wyprowadzić t do tych podstawowych wzór na ten ruch jednostajny opóźniony? Pod g podstawić grawitacje ziemską? Gdzieś w internecie trafiłem do b) na równanie: Ek = Ep + qΔV Zrobić to w ten sposób?
25 kwi 11:49
korki_fizyka@o2.pl: sorry ale nie mam czasu na przeliczanie Twojej wersji..
25 kwi 12:31
Izydor:
 
 V 
2 * 1*107C * 2*104

*2m
 m 
 

 1*103kg 
 8*103CV 

 1*103kg 
 CV 
8

 kg 
25 kwi 14:33