fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
elektrostatyka Damian: mam takie zadanie: mamy dwie kulki różnych rozmiarów i naładowane różnymi ładunkami. Jeśli połączymy je drutem to do jakiego momentu będzie płynął prąd. Czy ktos mógłby mi powiedziec jaka jest odpowiedz i szczegółowo wyjasnic ? emotka Byłbym wdzięczny
8 maj 17:23
Damian: jest tu ktoś kto mógłby mi pomóc?
8 maj 18:23
gud deel: będzie płynąć do czasu aż ładunki na obu kulach się wyrównają
8 maj 19:33
Damian: co to znaczy ze łądunki po obu stronach się wyrównają?
8 maj 19:37
axxy: czyli, że q1'=q2' ogólnie to wyznaczasz z potencjałów, które są sobie równe po połączeniu.
8 maj 21:38
Maslanek: Przeciwnie emotka Do momentu wyrównania potencjałów ^^
8 maj 22:24
Maslanek: Ładunki na kulkach mogą się różnić i będą się różnić (bo pola powierzchni są różne) po ich zetknięciu.
8 maj 22:25
daras: NIE ŁADUNKI TYLKO POTENCJAŁY przepływ ładunku wymuszony jest różnica potencjałów ( jak w ogniwie= +/−) jak potencjał ten sam, to ładunek nie płynie.
9 maj 00:01
9 maj 00:02
Damian: Czyli jak właściwie? na początku każda z kulek ma inny potencjał. Gdy połączę je drucikiem prąd bedzie płynął tak długo aż potencjały się wyrównają, tak?
11 maj 14:08
daras: tak
11 maj 22:49