fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Elektrostatyka, jak znaleźć wypadkowy E_2 Masełko: rysunekW wierzchołkach trójkąta równobocznego o boku a umieszczono ładunki q, q,−2q, Jakie jest natężenie pola elektrycznego w środku trójkąta? Z zależności w trójkącie równobocznym wyznaczam sobie 2/3h i 1/3h 2/3h=a3/3 1/3h=a3/6 E1=3kq/a E2=−23kq/a Teraz muszę dodać wektorowo wektory E1, jednakże nie wiem jak to zrobić, nie widzę zależnośći, jak będę miał je dodane wektorowo, to potem wystarczy tylko dodać je do E2.
30 gru 16:05
Masełko: rysunekZ zależności w trójkącie równobocznym kąty w tych małych trójkątach układają się 90,60,30 czyli w tym moim rombie będą takie jak na rysunku, czyli Wypadkowy wektor(E1+E1 to jest w rzeczywistości E1), dobrze myślę?
30 gru 16:17
Masełko: Czyli natężenie pola elektrycznego w środku trójkąta jest skierowane do góry i wynosi 33kq/a. Prosiłbym o jakieś potwierdzenie czy dobrze myślę
30 gru 16:19
daras: Stosujesz zły wzór na natężenie http://fizyka.pisz.pl/strona/195.html Wektory nie są jednakowe bo mają różne kierunki ale wartości tak czyli tworzą boki rombu. ich suma wektorowa to przekątna w rombie = długości boku trójkąta(wartości E1) więc masz do E1 dodać już skalarnie jeszcze wartość E2, który są skierowane zgodnie odp. Wypadkowy wektor natężenia jest skierowany w kierunku wierzchołka, w którym znajduje się
 9kq 
ujemny ładunek , a jego wartość wynosi

 a2 
30 gru 22:10
Masełko: rzeczywiście zapomniałem o kwadracie w mianowniku, dzięki
31 gru 14:45