fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Punk materialny Piotr: Punkt materialny porusza się równaniem r→(t)= i→(2t) + j→(2−8t2). Narysować tor punktu. Wyliczyć i narysować v→(t)= [vx,vy], |v→|, a→(t)=[ax,ay], |a→|, składową styczną i normalną wektora. v→ oznacza wektor, nie da się inaczej napisać. proszę o pomoc emotka
13 gru 02:01
daras: r(t) − parabola
 dx dy 
vx =

, Vy =

 dt dt 
a podobnie: http://fizyka.pisz.pl/strona/104.html
13 gru 08:42
Piotr: Dlaczego r(t)− parabola ? Niestety dalej nie rozumiem a na tych stronach nie mogę się odnaleźć, mogę prosić o dalsze wskazówki ? pochodna dx jak mam napisać skoro nie mam w ogóle x ?
13 gru 22:49
daras: x to składowa iksowa wektora np. położenia = 2t, a igrekowa=2−8t2 sry to nie będzie parabola, zasugerowałem się tym t2
13 gru 23:02
Piotr: już wiem że x = 2t tylko teraz ile wynosi dt ?
13 gru 23:03
MQ: dt to oznaczenie różniczki zmiennej t
dx 

oznacza pochodną x po t w zapisie Leibniza.
dt 
 dy 
a

pochodną y po t.
 dt 
Jeżeli tego nie rozumiesz, to: a) albo rozwiązujesz samodzielnie zadania z za wysokiego poziomu −− co ci się chwali, jeśli chodzi o ambicję, ale musisz łyknąć najpierw jakichś podstaw matematycznych, b) masz duże braki w podstawach matematycznych i musisz się douczyć na temat pochodnych i rozkładu wielkości wektorowych na składowe.
14 gru 07:21
pomoc z fizyki GG:40557201:
 dx 
a w zapisie Newtona pochodna

to x z kropeczką na górze, druga pochodna to dwie
 dt 
kropeczki itd. na studiach tego nie macie
14 gru 10:01