fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
zadanie z dynamiki matthew: czesc, oto tresc zadania: Przez krazek zamocowany na gornej krawedzi rowni pochylej przerzucono nić. Do jednego jej konca przywiązano ciężar o masie m1 = 2kg, ktory spoczywa na rowni pochylej. Na drugim koncu nici wisi ciezar o masie m2 = 1kg. Rownia pochyla tworzy z poziomem kat θ = 20o. Wspolczynnik tarcia miedzy ciazarem i rownia pochyla wynosi k = 0,1. Z jakim przyspieszeniem porusza sie ciezar i jakie jest naprezenie nici ? Ustalić w którą stronę porusza się klocek po rowni. Moj komentarz do zadania: Obliczyłem, ze tarcie T = 1,844 z kolei przyspieszenie a = −1,65; naciag nici S = 8,16. Obliczenia wykonane w przypadku gdy ruch nastepuje w lewo, czyli klocek m1 wciaga klocek m2 do gory. Wykonalem tez obliczenia dla przeciwnego kierunku ruchu i tutaj przyspieszenie a = 0,42; S = 9,39. napisalem takie rownania ruchu: (dla przypadku gdy m1 wciaga m2 do gory) m1*a = G1*sinθ − T − S m2*a = S − G2 (dla przypadku odwrotnego) m1*a = S − T − G1*sinθ m2*a = G2 − S Wydaje mi się, że klocek po rowni porusza się w lewo (czyli m1 podnosi m2 do gory). Nie jestem tego pewny a wyniki nic mi nie mówia. Czy mozna to ustalić bez obliczeń (w wyniku jakichś fizycznych rozważań) ? Prośba: Bardzo bym prosił, by ktoś sprawdził poprawnośc wyników i pomógł mi ustalić kierunek ruchu klocka po rowni. Z gory dzieki za odpowiedz
24 lis 18:50
matthew: up
24 lis 20:36
matthew: nikt nie jest w stanie pomoc ? juz pal szesc sprawdzenie obliczeń, ale czy ktos jest w stanie mi jasno wytłumaczyć, w która strone porusza się klocek po rowni pochylej ?
24 lis 22:25
MQ: Porównujesz siłę ciężkości Q masy m2 z siłą ściągającą masę m1, działającą wzdłuż równi. Która większa, w tę stronę odbywać się będzie ruch (jeśli siła tarcia nie zrównoważy siły słabszej).
24 lis 23:36
matthew: no dobrze, wiec mam G2 = m2 * g = 1 * 9,81 = 9,81 z kolei siła ściągająca masę m1 ? czyli ta wykorzystana w rownaniach ruchu ? czyli : F = G1 * sin 20o − T − S ? G − cieżar T − tarcie S − naciag nici jezeli tak to F = −3,2 N; G2 = 9,81, a wiec klocek po rowni pochylej porusza sie w prawo ?
25 lis 00:13
MQ: Nie! Siła ściągająca, to po prostu m2*g*sinθ i tyle. I te dwie siły porównujesz, żeby ustalić kierunek ruchu.
25 lis 08:46
MQ: Na cały układ mas m1 + m2 działają 3 siły: 1. siła ciężkości ciała 1. równa Q1=m1*g 2. siła ściągająca ciało 2. wzdłuż równi F==m2*g*sinθ 3. siła tarcia ciała 2. o równię T=k*m2*g*cosθ Teraz: 1. Jeżeli Q1>F=, to wszystko porusza się w stronę m2, a T działa zgodnie z F= i masz równanie (m1+m2)*a=Q1−F=−T 2. Jeżeli Q1<F=, to wszystko porusza się w stronę m1, a T działa przeciwnie do F= i masz równanie (m1+m2)*a=F=−Q1−T
25 lis 09:03