fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Optyka gmY: Witam, mamy wzór: 1x + 1y = 1f po przekształceniu wychdzi mi: y = f*xx−f w podreczniku jest natomiast: y= f*xf+x o co chodzi ? dodatkowo w zadaniu: Dwie soczewki skupiające o ogniskowej f1 = 9cm i f2 = 6cm znajdujace sie w odl. d = 40cm od siebie. Przedmiot znajduje sie w odleglosci x = −14cm od pierwszej soczewki(nie miedzy soba). Jaki powstanie obraz i jak daleko od 2 soczewki? no i licząc y1 z pierwszego wzoru wychodzi mi bodajze 25.2 nastepnie x2 = d − y1 = 14.8 i dalej ten wzor sie nie sprawdza zas ten moj juz tak i wszystko wychodzi tak jak w odpowiedziach.. o co chodzi? wytłumaczy mi ktoś ?
23 lis 15:25
daras: Houston macie problem emotka
23 lis 15:50
daras: masz zadanie ze strasznie archaicznego wzoru, który działa jesli x < 0 odległosci rzeczywistego przedmiotu od soczewki przyjmuje się za dodatnie
23 lis 15:51
gmY: Czujesz się lepiej jak wtrącisz swoje nic nieznaczące 2 grosze ? Prosiłem o pomoc, jeśli masz zamiar się wywyższać/wyśmiewać to nie pisz.
23 lis 15:53
gmY: Mam używać wzoru, który sobie "wyznaczyłem" ? no, ale jeśli tak to odpowiedź w y1 i x2 już są niepoprawne..
23 lis 15:58
daras: Jakbyś przeczytał ze zrozumieniem , to co ci napisałem w drugim poście albo rozwiązał porcję zadań z optyki, to byś wiedział, ze wzór jest dobry, a reszta to tylko konwencja znaków. Jaśniej pomóc się nie da.
23 lis 20:07
daras: "wychodzi bodajże"...wybacz ale ręce opadają od pomocy w tym stylu poza tym zakumaj, że w Polsce części całkowite od dziesiętnych oddziela sie przecinkiem a nie kropką jak w USA
23 lis 20:08
daras: skoro y wychodzi 25,2 cm to policz sobie ile to będzie od drugiej soczewki i zastosuj jeszcze raz swój ulubiony wzór osatecznie powinno ci wyjść y2 ≈ 10,1 cm > 0 => obraz rzeczywisty,a to czy jest prosty czy odwróćony zobaczysz jak sobie narysujesz bieg promieni
23 lis 20:20