fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
dziwne zadanie, sprawdzenie rozwiązania ryba: Kulkę o masie 1kg zawieszono na nieważkiej nici, odchylono o 90stopni od pionu i puszczono swobodnie. Oblicz siłę napięcia nici w najniższym punkcie toru. dostałem taką informację, że sila napiecia jest suma sily grawitacji (mg) i sily odsrodkowej
 mv2 mv2 
(

), a predkosc z zasady zachowania energii mgl=

.
 l 2 
więc obliczyłem to tak:
 mV2 
mgl=

 2 
 V2 
l=

 2g 
 2g 
Fn=mg+mV2 x

=mg+2mg=3mg
 V2 
Fn= 3x1x10=30N czy to jest dobre rozwiązanie tego zadania? informacja o 90o jest tylko taka na wyobraźnie?
22 lis 19:17
daras: dobrą informację dostałeśemotka szkoda, że sam na nia nie wpadłeśemotka dobrze policzyłaś ale czy rozumiesz skąd i dlaczego? PS. tak sie da policzyć gdy α = 90o a dlaczego ma to być dziwne ? nie rozumiem emotka
22 lis 19:55
ryba: mam właśnie problem z ogarnięciem teorii. mając mix zadań z różnych działów nie do końca wiem 'jak je ugryźć' tak aby poprawnie obliczyć. i takie zadania wtedy wydają się dziwne. na początku wydawało mi się, że brakuje jakieś danej jednak dostałem powyższą informację i już intuicyjnie obliczyłem.
23 lis 00:14
daras: teorię każdy musi sam ogarniać swoim małym rozumkiem to cytat emotka
23 lis 12:23