fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
pytanie Frost: Witam, jest jakaś zależność miedzy współczynnikiem tarcia kinetycznego a statycznego? Mam takie zadanie, że na naczepie nachylonej pod kontem alfa=30 został klocek o fs=0,8. z Jakim przyspieszeniem powinien ruszyć kierowca ciężarówki aby klocek spadł w dół. Rozrysowałem siły obliczyłem przyspieszenie, potem rozłożyłem je na składowe i wychodzi mi 1,66m/s a powinno wyjść około 1,52m/s. Wiem, że wziąłem złe tarcie, bo wziąłem Ts. Potrzebuje Tk ale nie wiem skąd go wziąć.
20 lis 20:17
daras: zależnosć jest jedna μst > μk
20 lis 20:31
Frost: Tak, tak samo jak Tk<Ts ale nie wiem jak rozgryźć to zadanko. jeszcze jest jedna zależność że tg>fk
20 lis 20:48
Mateusz : Na jakim etapie jest to zadania?
20 lis 21:02
Frost: II Etap AGH rok 2011/2012. Zostało mi tylko to zadanko .
20 lis 21:15
daras: Dobrze użyłes μst przeciez zeby zsunął sie musi pokonac tę większa siłe tarcia, a czy rozłożyłeś też siłę bezwładnosci na skłądowe i uwzględniłeś różnicę w nacisku ?
20 lis 21:59
daras: wtedy wychodzi a ≈ 1,49 m/s2
20 lis 22:07
Frost: Nie, skąd się biorą te siły?
21 lis 05:40
Frost: Spróbuje tak zrobić jak wrócę ze szkoły.
21 lis 05:52