fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Oblicz masę samochodziku, zasada zachowania pedu PMKej: Witam, nie wiem czy kojarzycie eksperymenty prof. W Dindorfa z płyty ZamKoru. Pokazywał on tam zasadę zachowania pędu. Jedno z pytań brzmiało: jaka musi być masa samochodziku nieruchomego aby po uderzeniu w niego drugiego samochodziku z prędkością V, zaczęły oddalać się z ta samą prędkością U w przeciwnych kierunkach. Profesor od razu odpowiedział że musi to być masa 3 razy większa od masy samochodziku 1−szego. Jak on to obliczył ?
18 lis 20:49
daras: nie znam tego kursu ale powinno to wyglądac tak: mv = m(−v) + Mv czyli Mv= 2mv => M =2m
18 lis 21:40
PMKej: Nie wiem czy dobrze rozumiem ale wyszło ci że masa nieruchomego samochodziku powinna być 2 razy większa a nie 3.
18 lis 22:49
daras: jeżeli U=V to tak
19 lis 11:11
PMKej: Ok przepraszam wprowadziłem cię w błąd U≠V. V to jest prędkość 1−szego samochodziku a U to prędkość obydwu samochodzików już po zderzeniu.
19 lis 16:02
daras:
 m(V + U) 
wtedy: mV = −mU +MU => M =

 U 
19 lis 16:28
PMKej: Ale ciągle nie możemy z tego ustalić że masa samochodziku 2 jest 3−krotnie większą od masy samochodziku 1
19 lis 16:46
daras: a musi
20 lis 00:02