fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Dynamika punktu materialnego, popęd, max / min zdzih: Witam, Proszę o sprawdzenie czy uzyskałem dobre wyniki obliczeniowe: Punkt materialny o masie m=1kg porusza się prostoliniowo pod działaniem siły P = P(t) N. Wyznaczyć przyspieszenie, prędkość i położenie punktu w chwilit1 s, gdy są dane początkowe położenie x0 m oraz początkowa prędkość v0 m/s w chwili t0 =0. Ponadto wyznaczyć maksymalną wartość siły P oraz popęd na przedziale czasu od t0 do t1. P(t) = sin(t)*cos(t) t1 = 1 t0 = 0 x0 = 1 v0 = 2 m = 1 kg a więc a = 0,0174 v = 0,354 x = 0.636 I = −0.146 Mam również pytanie co wyznaczenia wartości siły P, czy moglibyście nakierować jak to ruszyć? Pozdrawiam.
16 lis 12:47
o nie: wg mnie. po pierwsze nie jestem pewien czy czas traktować jako stopnie czy radiany, wydaje mi się że argumenty funkcji trygonometrycznych zwykle są w radianach a nie w stopniach, wówczas przyspieszenie uległo by ciut zmianie − na jakieś 0.45. Obstawiam że powinieneś wrzucić to w radianach − ale nie jest to takie oczywiste. siła maksymalna będzie tak... policzyć pierwszą pochodną siły. Przyrównać ją do zera. wyznaczyć argumenty dla których pochodna = 0. wstawić wyznaczone argumenty do równania siły.
16 lis 14:14
daras:
 P 
a =

 m 
natomiast żeby wyznaczyć np. prędkość nalezy to r−nie scałkować względem czasu a do wyniku podsatwić warunki początkowe położenie to kolejne całkowanie tym razem prędkości maksymalna wartość siły to maksimum jej funkcji czyli P' = 0 a popęd to pole pod wykresem P(t)
16 lis 15:56
zdzih: @o nie @daras dziękuje za pomoc
17 lis 19:01