fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
sprawdzenie Frost: Pod wpływem padającego na płytkę cynkową promieniowania ultrafioletowego o długości d fali wybijane sa fotoelektrony. Uformowana za pomoca przesłon wiązka fotoelektronów wpada następnie w prosotpadłe do ich ruchu stałe pole magnetyczne o indukcji B=103 T. Oblicz długość użytego w doświadczeniu promieniowania jeżeli najszybsze elektrony poruszają się po łuku okręgu o promieniu R=10mm. Praca wyjścia dla cynku wynosi W=4,33 eV, ładunek elektronu e=1,6*1019 masa elektronu m=9,1*1031kg stała Planca h=6,63*1034 J*s prędkość światła c=3*108m/s. Jest to zadanie z działu którego nie miałem jeszcze na fizyce, mam już pewną koncepcje i chciałbym ją przedstawić ktoś mógłby potwierdzić moje rozwiązanie
  c  
ze wzoru h*f=W+Ek gdzie f=

  d 
f− częstotliwość d− długość fali możemy wyprowadzić wzór na długość fali
 W+Ek 
d=

  h*c 
w polu magnetycznym Fmax=Fd
 m*V2  
q*V*B=

  r 
  m*V  
z tego r=

q=e
  q*B 
  m*V2 
Ek=

nie wiem czy ten wzór można zastosować do wyprowadzonego wzoru na długość
 2  
ale jeśli tak to ze wzoru na r obliczamy V
  r*q*B 
V=

  m 
podstawiamy do Ek
  m*r2*q2*B2 
Ek=

  2*m2 
  r2*q2*B2 
Ek=

  2m 
ten wzór podstawiamy na długość, wspólny mianownik i w konsekwencji dostajemy
  2*m*W+r2*q2*B2  
d=

  2*m*h*c 
wydaje mi się to dobrze zrobione ale tak jak mówię, tego działu nie miałem jeszcze więc nie jestem pewien.
15 lis 16:57
Frost: wzór na d powinien wyglądać
  h*c 
d=

  W+Ek 
15 lis 17:01
Frost: co w konsekwencji daje wzór na d:
  2*m*h*c 
d=

 2*m*W+r2*q2*B2 
15 lis 17:03
Frost: Po podstawieniu i obliczeniu wychodzi mi d=1,17*107 m ta długość mieści się w przedziale długości fal ultrafioletowego.
15 lis 17:13