fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Podpowiedź Frost: Mamy kondensator płaski o okładkach w kształcie kwadratu o boku a i odległości między nimi d. Naładowany został U=200V potem źródło zostaje odłączone. Wsuwamy do kondensatora płytkę o boku a na długość x tak, że przylega do obu ścian kondensatora. Stała dialektryczna E=2. Muszę wyprowadzić wzór na pojemność C napięcie U i energie W w zależności od głębokości x wsunięcia płytki dielektryka. Wzór na pojemność mam. Są to dwa kondensatory połączone szeregowo jeden z dielektrykiem i odpowiadającemu mu polu przekroju poprzecznego ( w tym wypadku : (a−x)*a ) a drugi bez E dla S=x*a wyprowadziłem wzór na pojemność Nie wiem jak wyprowadzić wzór na napięcie bo w połączeniu równoległym będzie stałe według mnie hmm.. może ze wzoru Q=CU obliczyć ładunek Q potem ze wzorów Q1=U1*C1 Q2=U2*C2 gdzie Q1,U1,C1 odnoszą się do kondensatora bez dielektryka a Q2 C2 U2 do kon. z diel a początkowy wzór Q=CU dla początkowej sytuacji i z tych wzorów wyliczyć i zrobić równanie Q=Q1*Q2 CU=U1*C1+U2*C2 ale z drugiej strony jest to sprzeczność według mnie bo jeżeli U=const lecz niestety U w jakiś sposób się zmienia jednym zdaniem nie mam pomysłu żadnego
14 lis 18:39
+-: 1.Równoległe a nie szeregowe
14 lis 18:45
Frost: Tak, sorry z rozpędu napisałem szeregowo Wózr na energie E=1/2CU2 więc z tego wzoru wyprowadziłbym trzeci wzór lecz brakuje mi napięcia U
14 lis 18:46
daras: napięcie masz podane
14 lis 18:53
+-: Pojemność układu wzrośnie więc napięcie zmaleje gdyż energia pozostaje constans.
14 lis 18:53
Frost: aha czyli policzyc energię dla kondensatora przed wsunięciem dielektryka ze wzoru 1/2CU2 a potem porównać ten wzór z U1 i C1 które są wartościami dla kondensatora po wsunięciu dielektryka? więc jak bedzie zmieniać się energia kondensatora?
14 lis 18:57
+-: energia jest stała taka jak kondensator został naładowany, po wsunięciu płytki będziesz miał jakby dwa kondensatory o równym napięciu i sumie energii równej tej pierwotnie wprowadzonej.
14 lis 19:02
Frost: a tą energie licze ze wzoru E=1/2 CU2? a napiecie z tego też wyliczam do wyprowadzenia wzoru na U ze zmienna x czy z innego?
14 lis 19:21
+-: 1/2 U2C=1/2 U12(C1+C2) C1,C2 to kondensatory po włożeniu płytki, ich pojemności są zależne od zmiennej x.
14 lis 19:39
Frost: a potem energie z pojemności zastępczej którą obliczyłem C1 oblicze ze wzoru E=C1*U12
14 lis 19:47
Frost:
14 lis 19:47
+-: Popatrz czego nie masz danego w/g wzoru, który napisałem
14 lis 19:50
Frost: C które mogę obliczyć C1 C2 też mogę obliczyć więc U1
14 lis 19:55
Frost: ale jak energia jest stala to jak moze sie zmienic?
14 lis 19:59
+-: Oczywiście, przy czym to C jest pojemnością beż płytki więc należałoby te oznaczenia inaczej indeksować skoro w zadaniu C ma być pojemnością zależną od x
14 lis 20:00
daras: @18:53 nawet gdy odłączymy kondensator od źródła to po wprowadzedniu dielektryka jego energia zmaleje
14 lis 20:07
+-: Frost: na jakim poziomie jest to zadanie.
14 lis 20:09
daras:
 Q 
a napięcie będzie

, Q = constans, a C liczysz z łączenia równoległego
 C 
14 lis 20:10
daras: to są studia, bo trzeba zapisac prawie r−nie rózniczkoweemotka
14 lis 20:11
Frost: Diamentowy index AGH II etap
14 lis 21:56
Frost: Q=const w połączeniu równoległym?
14 lis 21:59
Frost: jeżeli nawet tak jest to, to napięcie chcąc policzyć musze znać Q.
14 lis 23:06
Frost: Już nic nie wiem tak mam pomieszane w głowe, jedna osoba mówi, że ładunek jest stały w rownoleglym a zmienia sie napiecie i energia druga osoba mowi, ze energia jest stala ;emotka
15 lis 10:44
Frost: Myślę, że ostatni wpis. Już zadanie teoretycznie przeze mnie zostało zrobione. Wzór na Cz (pojemność zastępczą) mam wyprowadzoną. Wzór na U1 obliczam tak jak "daras" mówił z U=Q/C i U1=Q/Cz Ładunek Q jest stały ponieważ nie doprowadzamy stałego napięcia U więc nie musimy zwiększać ładunku Q jakby to było w przypadku stałego napięcia U doprowadzonego do kondensatora aby zależność E=U/d była spełniona. A zmianę energii liczę, ze wzoru E=Cz*(U1)2/2 Myślę, że tak jest dobrze.
15 lis 11:45