fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
zadanko Frost: Jednorodny kij o długości L i masie 0,4kg leży na poziomej powierzchni balkonu tak, że 1/5 tego kija wystaje poza balkon. Na końcu kija usiadł ptak, powodując przechylenie kija i jego upadek z baloknu. Obliczyć minimalną masę ptaka. Nie chce rozwiązań ani odpowiedzi, tylko drobną podpowiedź.
12 lis 19:22
Mateusz : Wiesz kiedy dźwignia będzie w równowadze?
12 lis 19:45
Frost: Już zrobione wyszło mi, że masa tego ptaka powinna być większa od 1 kg, dobrze?
12 lis 19:49
Mateusz : Jak robiłeś? Nie przedstawiaj obliczeń, tylko sposób
12 lis 19:52
Frost: "punkt podparcia dźwigni" według mnie jest na brzegu balkonu w odległości 15 od pataka, siła grawitacji jest w środku masy kija więc oddalona jest o 1215 od punktu równowagi, a Fg ptaka oddalona jest o 15 od punktu równowagi no i dałem znak < gdzie po prawej stronie jest Fg pataka * 15l
12 lis 19:58
Mateusz : Male szczegół: "srodek ciężkości kija" Poza tym, moim zdaniem, OK emotka
12 lis 20:00
Frost: Tylko irytuje mnie pytanie postawione w zadaniu ponieważ dokładnie brzmi ono: Jaka jest minimalna wartość masy ptaka, wymagana do spowodowania takiej "katastrofy" wynik po dokładniejszym obliczeniu wychodzi x>0,6, nie podam odpowiedzi, że ta masa to 0,6 bo wtedy dźwignia byłaby jeszcze w równowadze, czy się mylę? (ale raczej nie emotka )
12 lis 20:02
daras: 0,32 kg x 0,4 L ≤ 0,08 kg x 0,1 L + m 0,2 L m ≥ 0,6 kg
12 lis 22:15