fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
rezystancja zastepcza whoever: rysunekMam obliczyć Rz tego z zacisków AB. Tam gdzie zaznaczyłem na czerwono to jest przerwa. Może ktoś sprawdzić? Przez R1 prąd nie płynie bo jest zwarcie(początek i koniec to ten sam punkt), więc przy obliczeniach go pomijam. Rezystor R8 również pomijam bo znajduje się w gałęzi, w której jest przerwa, więc też tamtędy nie popłynie prąd. Wymazuje więc tę gałąź, jak i również dwie pozostałe gałęzie z przerwą.
9 lis 21:48
whoever: rysunekOtrzymuję coś takiego. No i o ile się wcześniej nie pomyliłem nigdzie to tu juz prosto: Najpierw R23 (równoległe R2 z R3). Póżniej R67 (równoległe R6 z R7), R467 (szeregowe R67 z R4), następnie R4567 ( równoległe R467 z R5) i w końcu Rz jako R23 + R4567. Może ktoś sprawdzić czy kolejnośc przekształceń i obliczeń jest poprawna?
9 lis 21:57
daras: zgubiłeś R1
10 lis 10:35
whoever: No mi sie zdaje ze przez niego prad nie plynie bo jest zwarcie to go pominalem
10 lis 11:01