fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Oblicz pracę fizyka: Masa samochodu jadącego z stałą prędkością 25km/h wynosi 400kg.Podczas jazdy pojazd pobiera prąd o natężeniu 120A i napięciu 36V. Po wyłączeniu silnika pojazd zatrzymał się po przejechaniu 20m. Oblicz sprawność pojazdu. Przyjmij ,że opory ruchu są stałe. Oczywiście zadanie jest bardzo łatwe gdy liczymy sprawność z mocy. Ja jednak chcę sobie to "utrudnić" i policzyć normalnie − z pracy. Proszę nie tłumaczyć jak obliczyć czas lub przyspieszenie, gdyż nie mam z tym problemu. Jedyny problem to taki : czy praca użyteczna jest równa TYLKO energii kinetycznej? Czy może 2x energii kinetycznej? Bądź co innego, pozdrawiam i proszę o pomoc, gdyż sprawność liczona ze wzoru mv2/2 / U*I*t nijak nie wychodzi taka jak liczona z mocy. Bardzo proszę o pomoc kogoś , kto wie o co chodzi, pozdrawiam emotka
6 lis 22:03
MQ: A skąd ci się wzięło to (mv2/2)/(UIt)? I jakie t bierzesz?
6 lis 22:43
fizyka:
mv2 

− praca przekształciła się w energię kinetyczną .
2  
Czas biorę t=5,75s − po zaokrągleniu
6 lis 22:48
fizyka: Ale pytanie : czy to tak ma wyglądać? czy praca użyteczna jest czymś jeszcze poza energią kinetyczną?
6 lis 22:51
fizyka: A ogólnie to korzystam ze wzoru na sprawność równego pracy użytecznej dzielonej przez pracę produ elektrycznego , czyli ( U*I*t ) stąd mianownik , pozdrawiam emotka
6 lis 23:20
MQ: Dobra, ale skąd masz tę wartość t?
7 lis 10:35
MQ: Poza tym, dlaczego UIt? Przecież podczas hamowania silnik już nie działa.
7 lis 10:36
daras: czas pewnie z ruchu j.zm. opóźnionego ale i tak wychodzi inny ≈ 6,94 s wystarczy jednak porównać moce: − mechaniczną P = Fv − z elektryczną P = UI a ze wzoru na drogę wyznaczyć opóźnienie i siłę tarcia T = F sprawność wychodzi η ≈ 77,5 %
7 lis 12:17
fizyka: liczyłem czas ze wzoru :
  a* t2  
s =

  2  
Oczywiście po przekształceniu. Czas wychodzi mi : 5.75s. Wiem , że tak jak napisał kolega daras , sprawność da się wyliczyć z mocy − wychodzi mi tak samo. Ale zastanawiam się , czy da się zrobić to zadanie licząc sprawność z pracy. Ma ktoś jakiś pomysł? Zauważyłem ,że gdy za pracę użyteczną we wzorze na sprawność wstawimy m*v2 , a za pracę prądu elektrycznego normalnie U*I*T wynik się zgadza i procentowo wynosi tyle co z porównania mocy. Nie wiem czy istnieje jakaś zależność , czy tylko w tym wypadku wyniki się zgodziły. Ma ktoś jakiś pomysł? emotka
7 lis 18:58
daras:
 at2 
źle liczyłeś, s = Vot −

 2 
7 lis 22:19
fizyka: A jaki Tobie wyszedł czas?
7 lis 23:24
daras: już dawno napisałem chyba nie czytasz w ogóle albo choćby ze zrozumieniem tego co ci inni piszą szkoda czasu emotka
8 lis 11:04
+-: do daras: na to samo wychodzi vot=at*t=at2 Zauważcie, że praca wykonana przy zatrzymywaniu jest coraz mniejsza w zależności od czasu, czyli że należy obliczyć moc w momencie t=0, sprawność η ≈ 63,8%
8 lis 12:06
daras: @+− Też liczyłem dla t = 0, argumentem było zdanie: "przyjmij, że opory ruchu są stałe" inaczej trzebaby całkować lub różniczkować, co chyba nie jest na poziomie tej szkoły.
8 lis 14:34
daras: PS. takiego wzoru nie znamemotka ale stosuje się taki: 0 = Vo − at
8 lis 14:36