fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Prąd stały Minis: rysunekmałe kwadraciki to r, a nad równoległymi paskami(zgubiłem słowo) jest ε Witam i o wskazówki pytam emotka Rysunek przedstawia schemat latarki elektrycznej, w której żarówka zasilana jest za pomocą baterii trzech identycznych ogniw połączonych szeregowo, każde o sile elektromotorycznej 1,5V i jednakowych oporach wewnętrznych. Wartość znamionowa natężenia prądu żarówki wynosi 0,25A. Żarówka jest tak dobrana, że jej moc jest maksymalna dla tej baterii ogniw. Obwód jest zamknięty za pomocą klucza K. Oblicz: a) opór wewnętrzny ogniwa b) napięcie znamionowe żarówki c) moc żarówki d) spadek napięcia na oporze wewnętrznym, jeżeli obwód latarki jest zamknięty e) całkowitą moc, jaka wydzielałaby się na ogniwach, gdyby doszło do zwarcia w oprawie żarówki (R → 0) Podczas wymiany baterii (takich samych jak poprzednio) ogniw, omyłkowo odwrócono polaryzację jednego z nich i dla takiej sytuacji dobrano nową żarówkę tak, że jej moc także była maksymalna. Oblicz wartości znamionowe napięcia i natężenia prądu nowej żarówki. Oblicz moc nowej żarówki. Oblicz moc poprzednio używanej żarówki(pomijając zależność oporu włókna żarówki od temperatury) w tej sytuacji. Dane to oczywiście: ε=1,5V rw(opór wewnętrzny) stały na wszystkich ogniwach I znamieniowe=0,25 A Rz opór zewnętrzny w podpunkcie a)
 ε ε 
z wzoru I=

wyznaczyłem r=

− Rz
 Rz+r I 
pytanie skąd wziąć Rz ? w podpunkcie b) U mogę wiząć z P=U*I
 P 
U=

 I 
Tylko skąd wziąć moc skoro brak mi oporu zewnętrznego ? c) potrzebuje Rz lub U i pójdzie gładko, czyli powinno wyjść z A emotka d)Nie rozumiem tego stwierdzenia, co się stanie gdy zamkniemy obwód ? e) zupełna abstrakcja Jeżeli ktoś może mnie w jakiś sposób nakierować będę wdzięczny emotka
24 paź 20:42
daras: a) rw = r+r+r =3r
24 paź 20:48
daras: trzeba wyznaczyć moc jako funkcję oporu i zbadać jej maksimum sry żona woła na kolację, mogę się tym zająć później jeśli tu jeszcze w ogóle jesteś?
24 paź 20:52
Minis: Jestem i smacznego jeżeli dam 3r to mi to nic nie zmieni poza tym, że drugą stronę pomoże
 1 
przez

, dalej nie wiem skąd wziąć RZ, bo I oraz ε mam emotka
 3 
A jak się wyznacza moc jako funkcję oporu, bo nie było mnie na lekcji, gdy to omawiali, a google za wiele nie pomaga emotka
24 paź 21:05
Minis: Cały czas jestem otwarty na wskazówki. Dziękuje emotka
24 paź 21:55
daras:
  
z prawa Ohma masz i =

i porównaj ze znamionowym =0,25 A
 3r+Rż 
moc masz być maksymalna czyli dalej tak jak pisałem wczęsniej=> wzór na P(Rż) licysz pochodną i znajdujesz jej miejsce zerowe to będzie Rż żona woła do łózka, może mi się coś przyśni
24 paź 22:09
Minis: Okej ale nawet jak podstawie pod I=0,25 to i tak mam dlaej nie wiadome r i Rz, więc co z tym. Poza tym naprawdę potrzebuje pomocy w tej funkcji, bo nie czaje, a internety za wiele nie podają emotka
25 paź 23:18
daras:
 R 
3r + R = 18 => r = 6 −

 3 
P = I2R = I2( 18 − 3r)
 9 
Pmax =

gdy r → 0
 8 
26 paź 11:04
Minis: Dziękuje, podpunkt a rozkminiłem, doszedłem do tego, tylko pytanko, czy tak może zostać ta odpowiedź czy Rz wyjdzie potem i podstawię ? Idąc dalej też obliczyłem P i wyszło mi 1,125−0,18r, coś mam z tym zrobić, czy mogę jakoś zamienić na liczbę i wstawić emotka
 9 
Ogromna prośba czy możesz rozpisać skąd wyszło Pmax=

, bo chce to umieć poza tym przy
 8 
ewentualnej ocenie przez nauczyciela jak tak napiszę to mi nie uzna.
26 paź 12:19