fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Dynamika - Ruch do góry/dołu, a siła wypadkowa Witaaaaam: Witam, mam malutki problem z interpretacją pewnego zadanka z fizyki. Na lekcji nauczyciel podał nam zadanko o następującej treści −Jaka siła należy działać na 20kg ciało aby poruszało się do góry z a=1/4 m/s2? Jak to robiliśmy: a=Fw/m am=F 1/4*20=F1=5 Fg=200 I na koniec to co mnie najbardziej zastanawia i nie potrafię sobie tego wytłumaczyć, Fw to dodanie siły 1 do 2, czyli 205. Jak na moje oko to wektor grawitacji skierowany jest do dołu, a druga siła do góry, wiec powinny one się odejmować. Tresc drugiego zadanka była taka sama, z tym że tam ciało poruszalo sie do dołu i bodajże wtedy właśnie odejmowalismy. Następnie znalazłem w pewnym zbiorze zadanko wyglądające nastepujaco: do skrzyni o masie 16kg przylozono pionowo siłę 200n. Jakie jest a? Odp. 2.5m/s2 czyli trzeba by je odjac nie dodac jak w 1 przykładzie, mimo że zjawiska takie same. Czy ktos mógłby mi wytłumaczyć z czym to się je i czemu tak się dzieje?
23 paź 21:47
MQ: Musisz pokonać (zrównoważyć) siłę grawitacji plus jeszcze podziałać siłą nadającą przyspieszenie.
24 paź 17:00
Witaaaaam: Mam rozumieć, że odpowiedzi wszystkich tych zadanek są więc dobre?
24 paź 23:26
MQ: Nie wiem, czy są dobre, bo nie liczyłem, ale: 1. (siła przyłożona do góry, ciało porusza się do góry): siła wypadkowa=siła przyłożona −ciężar 2. (siła przyłożona do góry, ciało porusza się w dół): siła wypadkowa=ciężar−siła przyłożona 3. (skrzynia porusza się do góry): siła wypadkowa=siła przyłożona−ciężar
24 paź 23:52