fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Kiedy samochody się spotkają Nie widzę swojego pytania :(: Samochód A porusza się z prędkością 91 km/h ruchem jednostajnym, mijając w pewnej chwili punkt X. Samochód B także porusza się ruchem jednostajnym w tym samym kierunku, ale z prędkością 116 km/h i mija punkt X w czasie o 2,2 godziny późniejszym niż samochód A. Ruch jest jednowymiarowy. Kiedy samochód A i B się spotkają? Próbowałem to policzyć ze wzorów na położenie i wychodzą mi straszne bzdury albo dochodzę do momentu, w którym jest zbyt wiele niewiadomych. Chat GPT policzył mi to ze wzoru na drogę i nawet wynik jest poprawny, ale nie rozumiem dlaczego. O ile zapisanie drogi samochodu A jako: sA=vA*t, a dla samochodu B sB=vB*(t+2,2) jest dla mnie sensowne, o tyle sA=sB nie ma dla mnie sensu. Wydaje mi się, że to, że dwa samochody się zrównują, nie daje gwarancji, że przebyły one taką samą drogę. Próbowałem zrobić to tak: xA=vA*t+x0A, xB=vB*(t+2)+x0B, i potem xA=xB, bo wtedy wskazujemy, że samochody są w tym samym położeniu, a nie że przebyły równe drogi, ale ostatecznie nic z tego nie wychodzi. Jak zrobić to zadanie? Bardzo proszę o pomocemotka
3 lut 02:17
4 lut 20:39