fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Pluton i Charon, stosunek mas, matura 2020 Hubert: Witam, mam zadanie z matury próbnej Operon 2020 (Link: https://arkusze.pl/maturalne/fizyka-2020-operon-probna-rozszerzona.pdf ). Chodzi mi o zadanie 2, o Plutonie i Charonie. W pierwszym podpunkcie należy obliczyć stosunek mas tych ciał. Próbowałem skorzystać ze środka masy, z pierwszej prędkości kosmicznej, z faktu, że FG=FD, ale nic nie wychodzi. W odpowiedziach jest takie coś: rP*mP=rCh*mCh i dalej przekształcenia. Nie wiem jednak skąd to się wzięło. Proszę o wyjaśnienie. Z góry dzięki.
12 cze 21:27
: L=rmv= const.
13 cze 07:06
PR: Rozwieję twoje wątpliwości, nie można w tym przypadku skorzystać z "Fg = Fd", bo środek masy układu nie znajduje się w przybliżeniu w środku Plutona, jak to jest napisane w treści, a krążą one wokół wspólnego środka masy, który jest X kilometrów nad powierzchnią Plutona.
29 cze 15:23