fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Proszę o pomoc qwerty: Witam Mam obliczyć kąt między wektorami w układzie biegunowym. Podane mam: ax = −3 ay = 1 bx = 2 by = 2*3 no i niby wszystko ładnie... obliczam promień wodzący pierwszego p = 2 później drugiego r = 4 biorę się za wartość kąta skierowanego i w pierwszym δ = 30 a drugiego Ω = 60 (oczywiście stopni) No i dalej mam problem. Z liczb wynika że wektor "a" ma być w II ćwiartce ale kąt jest ujemny czyli powinien być w IV. Co źle rozumiem ? Pytanie zadania brzmi:Znajdź kąt między a i b ; 2) składowe wektora c ( w kartezjańskim i biegunowym układzie współrzędnych), który jest prostopadły do wektora a , leży w płaszczyźnie x , y i ma długość 6 jednostek. Kąt pomiędzy a i b tak czy siak wychodzi mi 90 po czym mam znaleźć wektor c który ma być pod kątem 90 czyli tak jakby wektor "c" pokrywał wektor "b" tylko jest dłuższy o 2 jednostki... Proszę o pomoc bo zgłupiałem
18 paź 16:50
qwerty: dobra pierwszy problem doczytałem: gdy x<0 to do δ dodajemy π czyli 180 i wychodzi wtedy że δ = 150. Tylko co dalej z tą drugą częścią zadania ?
18 paź 17:10
qwerty: odświeżam. Naprawdę nikt nie jest w stanie pomóc
20 paź 23:13
qwerty: .....
28 paź 20:39
daras: Jesteś chyba na studiach ? to otwórz jakiś podrecznik, choćby Jeziorkiego−Kołodke i na pierwszych stronach znajdziesz rachunek wektoró w układach kartezjańskim, biegunopwym i walcowym.
28 paź 21:37
daras: współrzędne wektorów masz w kartezjańskim co można inaczej zapisac tak: x = rcosφ y = rsinφ
 y 
r już obliczyłeś a φ to szukany kąt więc φ = arctg

 x 
28 paź 21:40
daras: Jezeli wektory zaczepimy w poczatku ukłądu współrzędnych, to wektor a leży w IV ćwiartce przecież ma ujemną iksową współrzędną, a dodatnią igrekową wektor b leży w I ćwiartce kąt między wektorami wynosi 90o
28 paź 22:03
daras: c = 6j czyli cx2 + cy2 = 6 a ⊥ c ⇔ −3cx + cy = 0 z tych dwu r−ń da sie wyznaczyś składowe wektora c
28 paź 22:07
daras: Errata@22:03 oczywiście kąt wynosi 120o − 60o = 60o, bo a jest w II ćwiartce czas emotka
28 paź 22:12