fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Siła bezwładności w ruchu po okręgu Rose: Pojazd porusza się na zakręcie po łuku okręgu z prędkością v = 10 m/s. Wahadełko zawieszone w tym pojeździe odchyliło się o kąt α = 3º. Oblicz promień okręgu. Bardo proszę o rysunek, bo nie wiem nawet jak to sobie wyobrazić.
16 paź 17:13
daras: rysunekJakie siły działaja na ciało poruszające sie po łuku ? wahadełka ni eumiesz sobie wyopbrazić nie rozśmieszaj mnie
16 paź 20:02
daras: rysunek
 Fr v2 v2 
tgα =

=

=> r

≈ 190 m
 Q rg gtgα 
16 paź 20:12
Rose: Chodziło mi o to, że nie wiem jak to będzie wyglądało w zastosowaniu siły bezwładności/odśrodkowej, bo to jednak jest układ nieinercjalny. Wahadełko znajduje się w samochodzie, a samochód porusza się po okręgu (po zakręcie), więc jak mają się siły działające na samochód do samego ruchu wahadełka. Teraz już wiem jak to zrobić. Dzięki emotka
16 paź 20:52