fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Wektory i kinematyka Jacek: Dwa obiekty P1 i P2 poruszają się wzdłuż prostych w układzie współrzędnych XY tak, że ich wektory wodzące (położenia) mają następujące zależności od czasu: r1 = [0,−D + 2v0*t, 0] r2 = [−D + v0*t, v0*t, 0] Znaleźć wektor Δr=r2−r1, który określa położenie obiektu P2 względem obiektu P1. Znaleźć odległość obiektów jako funkcję czasu oraz określić dla jakiej chwili czasu ich odległość będzie minimalna. Obliczyłem Δr = [−D + v0*t, D− v0*t, 0] ale nie wiem jak obliczyć minimalną odległość między obiektami.
11 kwi 15:32
: Δr − odejmij odpowiednie współrzędne poszukaj pochodnej i wyznacz jej ekstremum było w LO badanie funkcji
11 kwi 15:39
: skoro to ruch płaski, to nie ma sensu pisanie współrzędnej z=0
11 kwi 15:40
Jacek: Δr = [−D + v0*t, D− v0*t] no dobra ale jak z takiego czegoś policzyć pochodną ?
11 kwi 15:43
:
 D 
nawet bez pochodnej widać, ze to jest t =

 v0 
11 kwi 15:46
: policz długość wektora Δr https://matematykaszkolna.pl/strona/1624.html
11 kwi 15:47
Jacek: to, że to widać to wiem ale nie wziąłem pod uwagę, że mogę po prostu długość policzyć... Dziękuje bardzo
11 kwi 15:47