fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Spadajaca cegla mr gino: Swobodnie spadajaca z brzegu dachowka uderza o ziemie z predkoscia o wartosci 11,8m/s. W celu zachowania zasad bezpieczenstwa stare dachówki i cegły są transportowane z tej samej wysokości gładką rynną ustawioną pod kątem 60 stopni do ziemi i opartą o brzeg dachu. Oblicz wartosc predkosci dachowki zsuwajacej sie po rynnie w chili uderzenia o ziemie. Uzasadnij otrzymany wynik Doszedlem do tego momentu ze wyliczylem sobie czas z wzoru t=v/a i wyszlo 1,18s, nastepnie policzylem wysokosc tego dachu z wzoru H=gt2/2 i wyszlo 6,962 Nastepnie narysowalem sobie rownie pochyla z katem 60 stopni. Wyliczylem nowa droge i wyszlo mi okolo 8 metrow Rozlozylem sile grawitacji na rownolegla i prostopadla. Wyszlo mi ze sila zsuwajaca to 0,87mg I dalej mam problem, gdyz nie wiem jak rozwiazac to zadanie. Nie mam podanej masy, a to bardzo ulatwilo by to zadanie. Mimo to kombinuje znalezc to rozwiazanie przy uzyciu zasady zachowania energii, jednak cos mi nie idzie. Prosze o pomoc
6 lut 23:29
mr gino: okej, koncowo wyszlo mi ze predkosc z jaka uderzy o ziemie bedzie w obu przypadkach taka sama, ale nie wiem czy moje obliczenia sa zasadne. Przyjalem po prostu ze moje przyspieszenie bedzie wynosic 0,87g czyli 8,6. Nastepnie z wzoru s=at2/2 wyliczylem czas i potem podstailem do wzoru v=a*t. Jednak nie wiem czy takie rozwiazanie jest poprawne i prosze o wytlumaczenie
6 lut 23:40
mr gino: * przyspieszenie zjezdzajacej cegly bedzie wynosic 8,7 m/s. Nie wiem czy dobrze to rozumiem, ze to wezmie sie stad ze masy cegiel w obu przypadkach sa identyczne
6 lut 23:42