fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Siła tarcia, równia MissM: U podnóża równi o kącie nachylenia a=30° nadano ciału prędkość v=9,8 m/s skierowaną do góry równi. Współczynnik tarcia ciała o równię m=0,2. Po jakim czasie ciało wróci do podstawy równi?
14 paź 15:42
daras: i jak sie zabierasz za to zadanie miss ?
14 paź 15:43
MissM: Rysuję na równi wszystkie siły działające na ciało: siła tarcia, siła ściągająca, siła ciągnąca ciało w górę, siła grawitacji i siła nacisku. No i właśnie tu jest problem − tego wszystkiego jest za dużo, nie wiem czy muszę to wszystko uwzględniać w zadaniu, a jeśli muszę, to nawet nie wiem jak to powiązać.emotka siła grawitacji to Q=m*g, siła tarcia to Ft=m*g*f, długość równi to droga s mam jeszcze prędkość początkową, nie mam pojęcia gdzie ją "upakować", żeby coś z tego wyszło
14 paź 15:49
daras: nie ma siły ciągnącej
14 paź 15:58
daras: wyznacz opóźnienie w tym ruchu a potem skorzystaj z r−ń kinematycznym dla tego ruchu
14 paź 16:00
daras: i nie mnóz tych sił ponad miarę siła grawitacji czyli po prostu cieżar ciała rozkładasz na dwie składowe: Q1 = mgsinα−siłę skierowaną równolegle w dół równi, która dodaje się do siły tarcia podczas pierwszej fazy ruchu −Q2 = mgcosα − siłę skierowaną prostopadle do równi, mającą wkład do siły tarcia T =μQ2 zastosuj teraz II zasadę dynamiki i wyznacz a
14 paź 16:07
MissM: ciało na szczycie równi będzie miało prędkość końcową Vk=0 ?
14 paź 16:08
daras: tak
14 paź 16:12
daras: 1 faza ruchu: w górę równi−ruch jednostajnie zmienny opóźniony siła wypadkowa Fw = Q1 + T ma1 = mgsinα + μmgcosα a1 = g(sinα + μcosα) − opóźnienie w tym ruchu
14 paź 16:14
daras: r−nia kinematyczne na prędkość i drogę: 0 = V −a1t1
 a1t12 
S = Vt1

 2 
14 paź 16:15
daras: Podobnie postępuj z drugą fazą ruchu: w dół równi− ruch jednostajnie zmienny przyspieszony siła wypadkowa FW = Q1 − T przyspieszenie: a2 = g(sinα −μcosα) droga ta sama tylko czas ruchu w dół inny − t2: V2 = a2t2
 a2t22 
S =

 2 
szukasz t = t1 + t2
14 paź 16:18
MissM: Dzięki wielkie emotka
14 paź 16:20
daras: jesli się nie pomyliłem w rachunkach to t ≈ 1,94 s
14 paź 16:23