fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Wypompowanie wody przy pomocy ciśnienia Azmuth: rysunekHej, mam taki pewien eksperyment i chcę wiedzieć czy zadziała. Otóż, załóżmy, że mam grubą, długą rurę a w niej wodę. Powiedzmy, że w połowie wycinam otwór i wsadzam zagiętą, chudą rurkę w celu wypompowania wody. Czy taki eksperyment się powiedzie? Czy rurka zassa wodę w rurze? Wydaje mi się że tak, ale nie wiem z jakich praw to wynika Rysunek: Czarny kolor − gruba rura Pomarańczowy − chuda rurka umieszczona w grubej rurze Niebieski − poziom wody
17 wrz 00:28
. : Nie zassa tylko wypłynie słup wody powyżej otworu pod wpływem ciśnienia hydrostatycznego. Zamiast rozważać teoretycznie zrob doświadczenie!
17 wrz 08:40
Azmuth: A nie zadziała to jak lewar hydrauliczny czyli wyleje wodę nawet trochę poniżej wysokości otworu? No niestety cieżko przeprowadzić takie doświadczenie, bo trzeba trochę wody do czegoś nalać i mieć szczelną dziurę emotka
17 wrz 14:39
: wykorzystaj butelkę PET
25 wrz 09:55
123: Moim zdaniem kolega ". :" ma rację i się z nim zgadzam, tutaj masz podobne doświadczenie https://www.youtube.com/watch?v=Iek9qXfCjds Mam nadzieję, że za to bana nie dostanę
5 paź 21:05