fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Iloczyn wektorowy. jakubs: Proszę skonstruować wektor prostopadły do płaszczyzny przechodzącej przez trzy punkty: A(0,2,0), B(3,0,0) i C(0,0,1). Jakie kąty tworzy ten wektor z osiami układu współrzędnych. Jak się za coś takiego zabrać ?
12 paź 20:43
jakubs: rysunekRysunek ok ?
12 paź 20:49
daras: Przecież wiesz, że <OK> w bibliotece są jakieś książki z geometrii analitycznej.. a jesli chcesz sie bardziej wgryźć w temat to polecam biblię E. Karaśkiewicza−Zarys teorii wektorów i tensorów, ja to już mam za soba i wiedza nieużywana od lat wywietrzała
13 paź 10:32
13 paź 10:35
jakubs: Spróbuję zrobić tak: Wektor BA=[−3,2,0], BC=[−3,0,1]. Z iloczynu wektorowego obliczam składowe wektora wynikowego: cx=1 cy=3 cz=6 Wektor c=[1,3,6] Teraz z iloczynu skalarnego policzę kąty między osiami.
 1 
Kąt z osią ox: cosα=

≈82o
 46 
 9 
Kąt z osią oy: cosβ=

≈84o
 346 
 36 
Kąt z osią oz: cosγ=

≈28o
 646 
13 paź 15:15
jakubs: Poprawka z osią oy jest 64o
13 paź 15:28
Mila: BAxBC=[2,3,6] teraz licz cosinusy.
13 paź 16:00
daras: Naprawdę internet daje odpowiedź na 98% pytań zadawanych na tych forach, wystarczy tylko wpisac w wyszukiwarkę: http://oen.dydaktyka.agh.edu.pl/dydaktyka/matematyka/a_matem_1_rok/geometria/cwicz/node101.html c =[2, 3, 6]
13 paź 16:02
daras: i to chyba nawet Twoja uczelnia jakubie ? emotka
13 paź 16:02
daras: i tutaj 2 lata temu to samo rozwiązywali: http://matematyka.pisz.pl/forum/78171.html
13 paź 16:06
jakubs: Mnożyć się nie umie, a chce się studiować... Zrobiłem coś takiego: 2*1=1 i dlatego cx=1 Tak to moja uczelnia, ale coś czuję, że nie na długo(czyt. do lutego) Zaraz przeliczę jeszcze raz kąty.
13 paź 16:26
jakubs: Zostały jeszcze tylko dwa zadanka, ale to dzisiaj późnym wieczorkiem albo dopiero jutro, bo teraz muszę się przygotować z indukcji i wyznaczników macierzy na jutrzejsze ćwiczenia.
13 paź 17:00
jakubs: rysunekPojazd wyruszył w podróż z punktu A o współrzędnych (15, 25) – wyrażonych w kilometrach. Do przerwy obiadowej (na lunch −) dojechał do punktu B o współrzędnych (30,15). Kontynuując podróż po przerwie dojechał na miejsce noclegu zlokalizowane w punkcie C o współrzędnych (50, −10). Znajdź długość i kierunek (rozumiany jako kąt biegunowy od osi OX) dla obu przemieszczeń AB i BC oraz przemieszczenia sumarycznego AC. AB=[15,−10] |AB|=513 BC=[20,−25] |BC|=541 Nigdzie nie mogę znaleźć definicji przemieszczenia sumarycznego, czy to będzie suma wektorów AB i BC czy wektor AC ? Nie wiem też jak wyznaczyć ten kierunek jako kąt biegunowy.
14 paź 18:04
kąt: DEFINICJĘ ZNAJDZIESZ JUŻ W PODRĘCZNIKU DO 1KL. GIMNAZJUM, CHYBA, ŻE NIE CHODZIŁEŚ
14 paź 18:22
kąt: Więcej samodzielnego, logicznego myślenia Przydałby się nowy wątek, choćby dla potomnych, to przecież już inny problem a ty myślisz, że ktoś tu tylko ciebie będzie obsługiwał i nauczał?emotka Nie wiesz na czym polega studiowanie?
14 paź 18:24
jakubs: Jezu co ja wypisuję... Od rana na uczelni i już po prostu nie myślę... Pierwsze pytanie odwołuję. A jak wyznaczyć ten kąt biegunowy ?
14 paź 18:44
kąt: to zwykły kąt nachylenia tak jak prostej do osi OX odpocznij emotka
14 paź 18:59
jakubs: Mnie ten kąt "biegunowy" zmylił, teraz zadanie staje się proste. Nie ma kiedy, jeszcze zadania z algorytmów i struktur danych, a wtedy odpoczynek. Dzięki za pomoc emotka
14 paź 19:04