fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
cząstka porusza się w dodatnim kierunku osi OX. Jej V zależy od x i określona je Lukasz: Witam, mam zadanko: cząstka porusza się w dodatnim kierunku osi OX. Jej V zależy od x i określona jest wzorem V=αx gdzie α to dodatni współczynnik. Wyznacz: a)zależność V i a od czasu b) średniej pręd. cząstki w czasie w ktorym przebedzie ona pierwszych S metrów drogi. Przyjąć x(t=0)=x0
 dx 
i teraz moje pytanie, w odpowiedzi jest podany wzór że V(t) =

i x(t)=x0eαt oraz
 dt 
 dv 
a(t)=

 dt 
Jak dojść do takich wzorów? Albo jak je znaleźć? Przepraszam jeśli są to głupie pytania, ale dopiero zaczynam z fizą (teraz zacząłęm się jej uczyć #studia)
 V S 
wiem że wzór na np. a=

a na V=

. To jak przejść z tego na wzory zależne od t:
 t t 
V(t) i a(t) i skąd to x(t) ? Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc
17 mar 22:51
daras: NIe ma co dochodzic emotka to sa po prostu podstawowe wzory (definicje) na prędkość i przyspieszenie w dowolnym ruchu. Znasz rachunek różniczkowy
18 mar 05:17
daras: Radzę zajrzeć do podręczników akademickich, np. Resnicka, Halidaya − Podstawy fizyki lub Zakrzewski, Wróblewski− Wstęp do fizyki, Januszajtis − Fizyka dla politechnik, t.1 − cząstki Blinowski J., Trylski J., Fizyka dla kandydatów na wyższe uczelnie KITTEL C. KNIGHT W.D. RUDEMAN M.A Mechanika. Kurs Berkeley '75 i wiele in.
18 mar 05:24
daras:
 dr dx dy dz 
V(t) =

= [

,

,

]
 dt dt dt dt 
jeśli ruch jest prostoliniowy, tylko wzdłuż osi OX, to
 dx d 
Vx =

=

[xo eαt] = αxoeαt
 dt dt 
i podobnie
 dvx d2x 
ax=

=

= α2xoeαt
 dt dt2 
18 mar 05:29
Lukasz: Dziękik daras! wczoraj po zadaniu tego pytanka siedziałem właśnie i szukałem wszędzie i w koncu zajrzałem do podręcznika który podałeś i znalazłem rozwiązanka na te wzory (wyprowadzenia) i widzę że wystarczy znać 2 wzory i tyle emotka Dzięki wielkie jeszcze raZ!
18 mar 19:12
daras: zgadza sie wszystko jest podobnie proste, wystarczy na początek zajrzeć do podręcznika, coś poczytać, przeanalizować podane w nim i rozwiązane przykłady a na końcu samemu spróbowaćemotka Przypomina mi to wycieczkę do innego miasta, wysiadamy z pociągu/autobusu/samochodu i pytamy o drogę.Ja nigdy nie pytałem bo miałem ze sobą mapę emotka wiem teraz jest Google Map emotka ale niektórzy chyba jeszcze ciągle tego nie wiedzą
18 mar 19:58