fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Okres połowicznego rozpadu Mateusz: Okres połowicznego rozpadu. Witam, mam teoretyczne pytanie. Co dokładnie oznacza połowiczny rozpad, tzn. załóżmy że mamy odizolowany gram pewnej substancji zamknięty szczelnie w naczyniu, oraz że czas połowicznego rozpadu tej substancji wynosi 1 dzień. Zostawiamy na jeden dzień, i zakładamy że rozpadło się 0.5 grama substancji (bo jak rozumiem czas połowicznego rozpadu to tylko prawdopodobieństwo rozpadu w jednostce czasu, stąd założenie dla ułatwienia rozumowania [chyba że tak faktycznie będzie emotka ] ). Czy gdybyśmy zważyli wszystko co jest wewnątrz tego naczynia przy założeniu że nic nie tracimy poprzez żadne ulatnianie poza naczynie itd, to czy zawartość ważyłaby gram, czy pół, (tzn, czy te pół grama substancji zamieniłoby się w 0.5 grama czegoś innego, czy by tak po prostu zniknęło) Mam nadzieję, że nie zakręciłem za mocno. Pozdrawiam
27 sty 17:10
: Czas połowicznego rozpadu, to nie prawdopodobieństwo choć ma z nim związek, oznacza on czas, po którym połowa masy(moli/liczby jąder atomów) rozpadnie się ale nie zniknie tylko zamieni się w jądra inne pierwiastka dlatego masa nie zmieni się z dokładnością do E−w = Δmc2.
27 sty 19:34
Mateusz: Dziękuję za wytłumaczenie
27 sty 22:25