fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Kinematyka rzuty ukosne aaaaaaaa: rysunekZ jaką prędkością powinno toczyć się koło po poziomej powierzchni , aby małe ciało, które oderwało się od tego koła z punktu A, po przebyciu pewnej drogi w powietrzu ponownie trafiło do tego samego punktu na kole po wykonaniu przez koło całkowitej liczby obrotów. Promień koła wynosi R. (zb zadań Mendel, 245) Próbowałem porównać zasięg rzutu z n obrotami koła, ale to do niczego nie doprowadziło Wydaje mi się, że w punkcie a Całkowita prędkość jest V0 pionowa i V0 pozioma, więc kąt rzutu powinnen się równać 45st. Mam wrażenie , że trzeba uzależnić ilość obrotów koła od zasięgu. Odpowiedzi podają wynik v0 = πRg Poproszę o jakąś wskazówkę i z góry dziękuję za pomoc
22 sty 09:23
: Punkt A wykonuje ruch obrotowy i postępowy vo =2v, α = 45o dalej już chyba prosto?
22 sty 10:14
aaaaaaaa: Wlasnie nie wiem, co dalej. Jak pisalem w pytaniu, ogarnalem, ze kat = 45 st Nie widze jednak sensu opisywania V jako 2v , poniewaz mam obie predkosci skladowe(Vo), Poniewaz i kolo, i rozpatrywane "male cialo" maja predkosc pozioma rowna V0, to jakakowliek by nie byla, Cialo zawsze "trafi" w kolo, jednak aby trafilo dokladnie w punkt A, kolo musi obrocic sie n razy Zatem myslalem na poczatku, ze musze rozpatrzyc rownanie 2πrx =( V02 * sin2a)/g Ale szczerze mowiac niewiele mi to dalo, bo wprowadzilem x Moze nadal czegos nie widze? Prosze o wskazowke
22 sty 12:11
aaaaaaaa: Właśnie ogarnąłem, że mogę spróbować wyliczyć x z drogi pionowej, bo obie prędkości są takie same.
22 sty 12:16
: czas trwania rzutu ukośnego = wielokrotności okresu obrotu koła czyli nT, n= 1,2,3..
22 sty 14:08
aaaaaaaa: Tego też już próbowałem: Wyszło mi tak = T = 2πr / V0 n = (2sinaV0 / g ) / (2πr / V0) = (sina * V0 2 )/ gπr potem próbowałem podstawić do równania z = 2πr * x (V02 * sin2a) /g = (2πr * sina * V0 2) / gπr po skróceniu wyszło mi: V02 sin2a = 2sinaV0 I tu przestałem liczyć, bo widać, że z tego nic nie wyciągnę. Nie wiem, czy zrobiłem jakiś błąd rachunkowy, że mi nie wychodzi? Liczyłem parę razy
22 sty 14:39
:
 2vo sinα 2v 
t = 2tw =

=

 g g 
http://fizyka.pisz.pl/strona/129.html
22 sty 17:44
:
 2πR 
T =

 v 
t = nT
2v 2πR 

=n

g v 
v2 = nπRg v= nπRg dla n= 1 ⇒ v = πRg
22 sty 17:48
aaaaaaaa: Ach, dziękuje za za pomoc, nie wiem jakim cudem tyle mi to problemu sprawiało.
22 sty 18:21
aaaaaaaa: Jeszcze tylko mam jedno pytanie: Odpowiedzi nie uwzgledniaja n, czy w takich zadaniach nalezy zalozyc najmniejsza niezerowa wartosc, czy to moze byc po prostu jakas literowka w ksiazce?
22 sty 18:55
aaaaaaaa: już nieważne, głupie pytanie, dziękuję jeszcze raz za pomoc
22 sty 20:02