fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
kinematycznie jerey: Od rakiety wznoszącej się pionowo do góry oderwał się zbiornik paliwa na wysokości h=100m, gdy rakieta miała prędkość v=334m/s. Oblicz czas spadania zbiornika i jego prędkość końcową. Przyjmij g=10m/s2. niby proste zadanie ale głupieje wprowadziłem oznaczenia vr−predkosc rakiety vz=predkosc zbiornika Czy dobrze rozumuje ,ze predkosc rakiety = predkosci początkowej zbiornika? vr=v0z I tutaj nie bardzo kumam. Jezeli rakieta wznosi sie wraz ze zbiornikiem to czy po oderwaniu zbiornika, zbiornik ma prędkość rakiety i unosi się jeszcze do góry po czym zaczyna swobodnie spadać? czy wzgledem rakiety zbiornik zwyczajnie spada swobodnie? jaki tu przyjąc układ odniesienia ,bo zadnako z pozoru proste staje sie trudne. Rozwiejcie moje wątpliwości bo sie pogubiłem
9 paź 11:58
MQ: 1. Dobrze rozumujesz: vr=v0z. 2. Tak, wznosi się do góry, jak w rzucie pionowym. 3. Przyjąć układ odniesienia nieruchomej pow. Ziemi − rzut pionowo w górę na wysokości h.
9 paź 13:01
Asay: s
9 paź 14:14
phyzik: Rozwiąż to korzystając z r−nia ruchu:
 gt2 
y(t) = h + vrt −

, v(t) = vr − gt
 2 
czas spadania znajdziesz, gdy podstawisz y = 0
9 paź 21:38