fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
kule- zderzenie centralne sprężyste Adam: Jednakowe ciała, każde o masie m, poruszające się w tym samym kierunku zderzają się doskonale, centralnie sprężyście, przy czym ciało A poruszające się z prędkością v1 dogania ciało B poruszające się z prędkościąv2 (v2< v1). Wyznacz prędkości ciał po zderzeniu oraz ilość energii, jaką przekaże ciało A ciału B w wyniku zderzenia.Jak się za to zabrać? Stosuję ZZP i ZZE i jedyne co mi wychodzi to v1+v2=v3+v4
12 gru 00:05
korki_fizyka@tlen.pl: Zastosuj ZZPędu i ZZEnergii
12 gru 17:00
Adam: rysunekZapisuję że ZZP: mV1+mV2=mV3+mV4 i ZZE mV1+mV2=mV3+mV4 wszystko przez dwa i każde v do kwadratu i ztego układu wychodzi v4−v2=v1−v3 i nie wiem co z tym zrobić.
12 gru 20:54
Adam: wiem że rysunek brzydki, ale chciałem pokazać jak zapisałem poszczególne prędkości.
12 gru 20:55
korki_fizyka@tlen.pl: rysunek masz zły i drugie r−nie też złe ale piszesz o tym dobrzeemotka ciekawostka
13 gru 09:56
korki_fizyka@tlen.pl: należy rozwiązać układ r−ń:
v1 + v2 = u1 + u2  
v12 + v22 = u12 +u22
13 gru 10:00
Adam: Wychodzi mi,że v1+u2=v2+u1. Czy z tego mogę wyciągnąć wniosek, że v1=u2 i v2=u1
13 gru 15:09
korki_fizyka@tlen.pl: tak
13 gru 20:01