fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Oblicz Energię układu kondensatorów radziu1706: Witam. Ponowię zadanie, które już kiedyś tutaj się pojawiło jednak bez żadnej konkretnej odpowiedzi. Od kilku godzin stoję w miejscu i nie mam pojęcia za co się zabrać, gdyż pierwszy raz mam styczność z tym tematem a treści zadania brzmią: a) Do połączonych szeregowo kondensatorów o pojemnościach C1=2μF i C2=8μF przyłożono różnicę potencjałów 300V. Oblicz energię tego układu. (Wynik podany 7,2*102J. Ten podpunkt rozwiązałem.) Problematyczny dla mnie podpunkt B brzmi następująco: Naładowane kondensatory rozłączono i połączono razem ich dodatnie okładki oraz razem ujemne nie przykładając żadnego napięcia zewnętrznego. Ile teraz wynosi energia układu? (Podany wynik 4,6*102J) Nie wiem od czego zacząć by to pchnąć dalej pustka w głowie od paru godzin. c). Ostatni podpunkt do zadania: Naładowane kondensatory, o których mowa w pkt.a rozłączono. Następnie połączono ich okładki o przeciwnych znakach. Oblicz energię tego układu. (Tutaj wynik nie jest podany, i sytuacje mam podobną co z pktB) Nie wiem jakie będzie zachowanie oraz jaki wpływ na siebie ma łączenie okładek ze sobą. Prosze o wytłumaczenie, i nakierowanie na rozwiązanie zadania, lub podpowiedź z czego skorzystać Z góry dziękuję
15 cze 20:17
15 cze 22:59