fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Zadanie z dynamiki, II zasada dynamiki Newtona justi: Dwa klocki o masach m1=3 kg i m2=2kg są połączone nierozciągliwą nicią przerzuconą przez ślimaczek. Zakładamy, że pomijamy siły oporu, tarcia, masy nitki i krążka, a g=10m/s2. Musimy obliczyć przyspieszenie układu klocków (wynik 4 m/s2) i siłę ( tu mam problem bo nie wiem dokładnie którą, w każdym razie to chyba F1 na obrazku, na pewno wynik 12N). Obrazek: http://sketchtoy.com/63241549 Myślę, że chyba dobrze rozrysowałam siły. Byłabym ogromnie wdzięczna, gdyby ktoś mi to prosto, dokładnie rozpisał. emotka
5 paź 16:03
justi: Chodzi tu o siłę wypadkową F, nie o siłę F1, przepraszam za błąd Nadal potrzebuję pomocy....
5 paź 16:48
daras: jak wyglada ten ślimaczek ? czy ma rogi ? emotka
5 paź 17:24
daras: Fw = Q2 = m2g = 20 N (m1 + m2)a = m2g
 m2g 20 N 
a =

=

= 4 m/s2
 m1 + m2 5 kg 
5 paź 17:30
justi: Dziękuję! emotka A jeśli Fw jest równa 20N, to w takim razie jakaś inna siła ma 12N? Naciągu nici F1?
5 paź 17:47