fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
pyłek , rzut piziomy, fizyka jakubby: Witam ! Poniżej wrzucam treść zadania w postaci linku http://scr.hu/2qk5/duigc Mam policzyć ładunek elektryczny pyłku. Podczas prób rozwaizania tego traktowałem ruch jako rzut poziomy , liczyłem prędkość na końcu (tzn. po 20 sekundach) wychodziło mi 2,24 x 10−3 ,nastepnie liczyłem energię kinetyczną odejmowałem wartościami od energi kinetycznej na samym poczatku ruchu dla V=V0 i przyrównywałem to do iloczynu ładunku oraz napięcia między okładkami (praca siły elektrycznej/ wypadkowej) . Wychodziło 1,63x 10−22C ,a ma wyjść 1,6x 10−17 C
4 paź 20:51
daras: rysunekF = ma
 qU 
qE =

= ma
 d 
ruch j.zm. przyspieszony w kierunku równoległym do linii sił pola elektrycznego (analogia do
 d at2 
rzutu poziomego), w któym droga S =

=

 2 2 
4 paź 22:23
daras: po podstawieniu danych wychodzi: q = 3,2 *10−22 C
4 paź 22:30
jakubby: Dziękuje za odpowiedz , mimo tego ze ogarniam twój tok rozumawania chciałbym abyś znalazł błąd u mnie. Oto moja porpozycja rozwiazywania ( https://www.dropbox.com/s/uu5sv8ib5f2b4dh/2014-10-05%2012.18.45.jpg?dl=0 )
5 paź 12:21
daras: a mógłbyś z łaski swojej wklepać tutaj pełną treść zadania, bo ani w linku z pierwszego postu jej nie ma ani z ostatniego i nie wiadomo o co kaman
5 paź 14:32
daras: nu erozumiem np. po co liczysz Ek? jest to jakiś sposób ale dłuższy, poza tym jeśli przyrównujesz ją potem do pracy pola elektrycznego−W, to nie możesz podstawiać całego napięcia U, bo pyłek przebył tylko połowę drogi między okładkami−powierzchniami ekwipotencjalnymi i dlatego masz zły wynik
5 paź 14:34
jakubby: W linki jest cała treść zadania , zdjecie nie uwzględnia podpunktów z pytaniami. Interesował mnie jedynie jeden podpunkty a brzmiał on dokładnie : "Oblicz ładunek elektryczny pyłku" . Był on na drugiej stronie , wiec doszedlem do wniosku ze zamiast robic tego zdjecie polecenie przepisze. Co do błędu z podstawieniem U , możesz mieć racje w innych podobych zadaniach z analogią do rzutu poziomego wstawiałem U jedynie aby policzyć przyśpieszenie lub/i siłę wypadkową .
5 paź 21:48
daras: wynik masz w poście z 22:30
6 paź 09:35