fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
ruch obrotowy + postepowy Student: Obracający się walec wokół własnej osi z prędkością ω(0) położono na płaską nawierzchnię, wyznacz równanie ruchu oraz czas po jakim walec przestał się ślizgać. Z jaką prędkością będzie się wtedy poruszał? To mam tak: R = promien walca ω = ω(0) + αt v = v(0) + at rozpisuję z 2 zasady dynamiki: ma = −T ma = −μmg a = −μg oraz M = I * α T*R = 1/2 * m * R2 * α μmgR = 1/2 * m*R2
 2μg 
α =

 R 
czyli:
 2μgt 
ω = ω(0) −

 R 
v = μgt szukam t po jakim walec przestał się ślizgać, czyli prędkość obrotowa z równa się z prędkością postępową środka masy walca.
 2μgt 
ω(0) −

= μgt
 R 
 ω(0)R 
t =

 μgR+2μg 
wstawiam t do równania ruchu postępowego i mam
 ω(0)R 
v =

 R+2 
Czy wynik jest poprawny?A jeśli nie to co robię źle ?
26 kwi 14:41
Leszek: Co to jest za rownanie ? M= I α , powinno byc : M = I ε , ε = a/R Jednostki sie kompletnie nie zgadzaja dla t i dla v , sa bledy ! Predkosc obrotowa nigdy nie bedzie rowna predkosci liniowej , natomiast bedzie ω = v/R
26 kwi 15:13
Student: O dziękuję bardzo, właśnie przez to porównanie miałem błedy, jak podstawiłem v = ωR do równania ruchu postepowego to się wszystko zgadza
26 kwi 15:36
Leszek: OK , powodzenia podczas nauki fizyki , to ciekawy przedmiot
26 kwi 15:37