fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Kula przymocowana do dwóch rozciągliwych lin kropkanadkropka: Witam! Ułożyłem sobie takie zadanie: Kulę o masie 3kg przymocowano do dwóch rozciągliwych lin (o pomijalnych masach) o takich samych długościach l=6m i rzucono pionowo w dół nadając jej prędkość początkową V=4m/s. Oblicz o ile rozciągną się dwie liny (układ), gdy ciało wyhamuje do 0m/s wiedząc, że k1 = 2 N/m a k2 = 4N/m Napisałem sobie takie równanie (koniecznie musi być z ZZE liczone):
 k1 Δx2 k2 Δx2 mv2 
mg(l+Δx) =

+


 2 2 2 
Nie wiem czy w energiach pot. sprężystości nie powinny być x1 i x2? Brnąć w to dalej? Pozdrawiam
4 kwi 20:35
: skoro sobie sam ułożyłeś to brnij w to dalej powodzenia
4 kwi 21:29
kropkanadkropka: Takie miałem zadanie domowe. Łatwiejszego przypadku nie mogłem ułożyć, ponieważ istnieją pewne reguły, których muszę przestrzegać. Przeliczę to z równań sił,a później sprawdzę poprawność tego mojego równania ZZE.
4 kwi 21:49
kropkanadkropka: Jednak nie mogę zrobić tego z równań sił.
4 kwi 22:03
Leszek: Wszystko zalezy od tego czy liny polaczone sa ze soba szeregowo czyli jedna za druga , czy rownolegle czyli jedna obok drugiej ?
5 kwi 13:47
kropkanadkropka: Połączone są szeregowo.
5 kwi 13:53
Leszek: Wowczas : Δx1 ≠ Δx2 , Δx1 = F/k1 , Δx2 = F/k2 Oraz F = mg , Δx1+ Δx2 = Δl
5 kwi 14:18
kropkanadkropka: Dziękuję
5 kwi 15:03