fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
równia fizyk1: Klocek zsuwa się ze stałą prędkością po równi pochyłej o kącie α. Następnie ten sam klocek zostaje pchnięty w górę równi z prędkością początkową vo. a) Jak daleko przesunie się klocek w górę równi, zanim się zatrzyma ? b) Czy zacznie on znowu się zsuwać ? Zapisuję, że T = mgsinα wiem, że trzeba będzie skorzystać z wzorów: vk = 0 0 = v0 − at
 at2 
s = v0t −

 2 
natomiast nie wiem jak skorzystać z tych wzorów, bo mam to tarcie, które jakoś trzeba uwzględnić
22 mar 13:19
Leszek: a= ( T+ mgsin α )/m = 2gsinα , opoznienie ruchu ciala w ruchu w gore rowni
  vo2 
S= vo2/2a =

, droga w gore rowni
 4gsinα 
22 mar 14:05
fizyk1: Dziękuję bardzo, tego mi brakowało.. Pozdrawiam serdecznie
22 mar 21:26
fizyk1: A to nie będzie tak, że ma = mgsinα?
22 mar 21:31
Leszek: Tak bedzie bez tarcia !
22 mar 22:43
fizyk1: A dlaczego to tarcie dodajemy do naszego przyspieszenia skoro tarcie działa chyba w przeciwną stronę? Albo tylko mi się tak wydaje
22 mar 23:32
: przecież klocek został popchniety w górę równi zastanów się zanim coś chlapniesz, po co to pierwsze zdanie,że: sie zsuwa"?
23 mar 08:38
fizyk1: Takie jest polecenie do zadania, piszę tutaj, bo nie wiem jak rozwiązać podany problem, jeżeli nie chcesz pomóc, ani udzielić wskazówki to nie musisz pisać
23 mar 10:32