fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
dynamika lola456: Masa m leżąca na gładkim stole jest przywiązana sznurkiem przeciągniętym przez otwór wywiercony w tym stole do wiszącej na drugim końcu sznurka masy M. Określić w jakich warunkach (przy jakim v i r) masa M będzie nieruchoma, jeśli masa m będzie się poruszać po okręgu. Rozpisuję sobie odpowiednie równania dla poszczególnych ciał, ale nic nie może mi z tego wyjść, czy ktoś mógłby mi pomóc?
21 mar 13:13
: no to dojdź jeszcze sama do tego Fr= Q
21 mar 14:40
lola456: Co to jest Q ?
22 mar 09:40
Leszek: mv2/r = Mg ⇒ v = ....
22 mar 11:14
: nie wiesz co to "Q"? a podobno "Rozpisuję sobie odpowiednie równania dla poszczególnych ciał"
22 mar 12:40
lola456: Niestety ale nie każdy wykładowca podaje te same oznaczenia... Chodzi mi bardziej o to, że uwzględniam także N jako naciąg linki i wtedy mi nie wychodzi, czy trzeba go pominąć, czy on po prostu się "zniesie"?
23 mar 10:59
: tak jak ci juz napisali na innym forum a najlepiej otworzyc ksiązkę i ...przepisać
23 mar 16:37
lola456: Na szczęście są jeszcze na tym świecie normalni ludzie, którzy chcą pomóc innym i coś im wytłumaczyć, np Leszek
23 mar 20:09