fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Równia pochyła Marcin: Sprawdzi ktoś czy dobrze myślę? a) Oblicz przyspieszenie ruchu środka masy staczającego się walca. Czy jest ono takie same, jak w przypadku ześlizgiwania się z tej równi? b) Czy zamieniając walec na np. kulę o takiej samej masie i promieniu, jej przyspieszenie środka masy będzie takie samo? a) dla toczącego się walca robię układ 3 równań z II zasady dynamiki, wychodzi a = 2/3gsinα. Ześlizgiwania się to ruch tylko postępowy, więc mam że przyspieszenie wyniesie a=fmgcosα. b) gdybym zamienił walec na kulę, to przy staczaniu przyspieszenie środka masy zmieniłoby się, bo ma ona inny moment bezwładności. Przy ześlizgiwaniu się nie byłoby zmian.
11 lut 09:37
: dobrze, że sobie robisz układ r−ń ale.. a) przy zsuwaniu się a = g(sinα − fcosα) więc przyspieszenia nie są takie sama b) podobnie w przypadku kuli, ogólny wzór na przyspieszenie liniowe podczas staczania się bryły
 gh gsinα 
sztywnej z równi: a =

=

,
 (1+k)s 1 + k 
gdzie k, to współczynnik występujący w momencie bezwładności I = kmr2
11 lut 09:52
Marcin: Dziękuję, już widzę gdzie zrobiłem błąd. Upewnię się jeszcze, czy to jest poprawne rozumowanie?: Walec/kula się stacza = ruch postępowy + ruch obrotowy, czyli dodajemy związek ε = a/r Walec/kula się ześlizguje = ruch postępowy, czyli cialo nie wykonuje obrotów i sytuacja jest jakby np. zsuwał się bloczek i działa siła tarcia równa T = μ*siła nacisku na równię
11 lut 10:10
Leszek: Podczas staczania sie bryly , zeby nie bylo poslizgu musi byc sila tarcia i dlatego jest ruch obrotowy !
11 lut 15:32
: tautologia
11 lut 20:31