fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Energia potencjalna i kinetyczna xxg: Ciało rzucone pionowo do góry znalazło się po czasie 3s na wysokości 12m. Z jaką prędkością upadło na ziemię? Próbuje rozwiązać stosując zasadę zachowania energii ale nie wychodzi
25 gru 23:07
: a co ci wyszło
26 gru 13:02
xxg: 15,35 [m/s]
26 gru 14:48
Jan Stolarz : Wyszedł Ci taki wynik, bo zalozyleś, że cialo poruszało się ruchem jednostajnym. Tymczasem spadek swobodny to ruch przyspieszony Znajdź wzór na prędkość w spadku swobodnym i powinno byc Oki.
26 gru 15:03
: ZZEnergii jest niezależna od ruchu. Nie pytałem o wynik tylko o twoje rachunki
26 gru 17:22
xxg:
 g*t2 
Znalazłem rozwiązanie ze wzoru h = vo*t −

ale nie mogę za nic zrozumieć jak
 2 
prędkość początkowa skoro miała zostać obliczona prędkość ciała padajacego na Ziemię.
29 gru 00:41
: wzór dobry, wystarczy podstawić
 m 
12 = 3v0 −45 ⇒ v0 = 19

 s 
i wyciągnąć wniosek z ZZE: ciao spadnie z taką samą szybkością z jaką zostało rzucone do góry.
29 gru 10:37
xxg: Ale dlaczego obliczamy prędkość v0 początkową skoro miała to być prędkość przed upadkiem? czyli końcowa
4 sty 21:35
: bo to jest ta sama szybkość, UNDERSTOOD
5 sty 08:36