fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Moment bezwładności pręta z dodanym ciężarkiem. Jan Stolarz : Hejka, mam pewne zadanie z teorii drgań, w którym mam następujący przypadek: (coś w stylu wahadła mat.) do pręta o długości "l" i masie "m1" mam doczepiony ciężarek o masie "m2". Do pręta w odległościach l3 oraz 2l3 doczepione są odpowiednio sprężyna oraz tłumik, natomiast ciężarek ciągnięty jest przez nić doczepioną do walca toczącego się bez poślizgu o znanym m i r. rozwiązywałem to na drugą zasadę dynamiki Newtona dla ruchu obrotowego.
 1 
Czy przyjmowanie

(m2+m1) jako momentu bezwładności dla ukladu pręt+ciężar jest poprawne?
 3 
Jeśli nie, to poproszę o inny model, albo o propozycję jak inaczej rozwiązać takie zadanie
25 gru 14:20
Jan Stolarz : rysunekRysunek dla wizualizacji
25 gru 14:22
Jan Stolarz : Sam rozdzieliłem układ na dwa uklady Rozważyłem ze wspomnianym wyżej momentem bezwładności działanie sił S1 (linka od walca) oraz reszty sil od tlumika, sprezyny i grawitacji. Potem rozpisalem drugie rownanie dla Walca gdzie jego sile od linki rozpisalem jako S2 Przy zalozeniu, ze nic jest nierozciagliwa napisalem, ze S1=S2 oraz ze przyspieszenie katowe dla walca i preta z ciezarkiem jest takie samo
25 gru 14:27